Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
V roku 1912 dokončil mestský staviteľ Anton Möller továreň na kameninové a šamotové výrobky, ako pobočku firmy bratov Böttcherovcov. Budova mala progresívnu železobetónovú konštrukciu, bola elektrifikovaná a napojená na železničnú vlečku. Od roku 2007 sa v bývalej keramičke začalo variť pivo s logom Kocúra.
Pražský ateliér stál pred neľahkou úlohou konverzie výrobnej haly na spoločenskú sálu pivovaru. Ako prioritu si určil rehabilitáciu technickej pamiatky - železobetónovej konštrukcie z roku 1912 a jej predstavenie s novou funkciou.
V pôvodnom priestore výrobne keramiky sa nachádzala dvojica poškodených "H" stĺpov, ktorá bola nahradená vynesením tiahlami - vznikol tak voľný priestor pre sálu s kapacitou 250 osôb.
Dvojpodlažná sála, s vloženou galériou, zahŕňa priestor pre spoločenské hygienické a technické zázemie malého pivovaru.
Sála je prístupná cez cez vstupnú halu, ktorou na poschodí prechádza oceľová lávka, s podlahou vyplnenou sklobetonovými tvárnicami. Zavesená svetelná rampa osvetľuje stenu z fliaš s logom Kocúra, vítajúcu návštevníkov. Vstupná hala je prevádzkovo prepojená s pivovarskou reštauráciu. Odhalené betónové konštrukcie dopĺňa čierny plech galérií, zábradlie z drôtených sietí, alebo schodisko s perforovanou siluetou Kocúra. Podlahu tvorí škárorez zo šamotových tehál, hladený betón a dubové parkety, na galériách slzičkový plech.
V priestore je umiestnená dvojica barov s rozdielnou atmosférou - výčap je akcentovaný "nekonečným poľom jačmeňa", horný bar je digitálnym displejom z pivných fliaš, s výhľadom do pivovarskej Spilky. Podhľady barov tvoria zavesené tácky miestneho piva. Priestor sály je osvetlený fabrickými oknami a továrenskými svietidlami. Grafika orientačného systému vychádza z motívu industriálnej žlto-čiernej šrafy.
Podklady: DOMYJINAK architekti