Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
360 stupňovú panorámu si môžete pozrieť TU.
História mesta Katovice je úzko spojená s ťažkým priemyslom a baníctvom. Tažba po sebe zanechala priemyselnú krajinu, plnú opustených komplexov a budov. Tieto prvky sú zakotvené v kolektívnom vedomí ako nezameniteľné kultúrne dedičstvo, ktoré vytvára pocit identity. Múzeum sa nachádza v areáli bývalej bane "Warszawa", priamo susediacej s centrom mesta. Projekt navonok výrazne nezasahuje do vonkajšieho obrazu areálu. Je založený na myšlienke vytvoriť rozsiahle múzeum so širokým záberom. Ako odkaz na bývalú funkciu, takmer celánáplň bola umiestnená v podzemí. Iba abstraktné sklenené kvádre, ktoré zabezpečujú denné svetlo pre podzemné výstavné priestory (v jednom z nich zároveň sídli správa a technický trakt) sú viditeľné zvonku a harmonicky včlenené do súboru existujúcich historických objektov. Novovytvorená sieť ciest, námestí, a zelených plôch tvorí verejnú rekreačnú oblasť. Prostredníctvom výťahu, je návštevníkom sprístupnená "Varšavská veža", ktorá ponúka výhľad na celé mesto Katovice.
Základným cieľom nového múzea je s minimálnymi viditeľnými zásahmi ponúknuť čo najširšiu škálu využitia budovy. Podstata priestorového usporiadania vychádza z pôvodného významu miesta: múzeum aj informačné centrum sú kompletne umiestnené pod zemou. Z celého komplexu sú zvonku viditeľné len abstraktné sklenené kocky ukrývajúce administratívne oddelenie, prevádzkové zázemie a vzduchotechniku, navrhnuté tak, aby sa prirodzene začlenili do existujúceho komplexu budov a vznikol tak mestský park.
Vstupná časť múzea s kaviarňou sa nachádza na prízemí. Eskalátory smerujú do prvého podzemného podlažia, kde sú umiestnené pokladne, recepcia a šatne. K dispozícii je tiež múzejný obchod, knižnica a čitáreň. Výstavné priestory v prvom a druhom podzemnom podlaží sú usporiadané tak, že priamo od vstupu sú prístupné dvomi rampami stále aj krátkodobé výstavy. Buď obe zároveň, alebo každá zvlášť. Výstavné priestory nie sú oddelené a zostávajú flexibilné pre najrôznejšie výstavné koncepcie. V druhom podzemnom podlaží sa nachádza aj prednášková sála a seminárna miestnosť. V južnej časti je umiestnená infraštruktúra, sklady a pracovne. Zo vstupnej časti je tiež prístupné trojpodlažné parkovisko s kapacitou 250 parkovacích miest, odkiaľ možno ďalej pokračovať pohyblivou rampou do informačného centra. V podzemnej časti múzea zaisťujú osvetlenie a vetranie veľké, čiastočné zavesené svetlíky.
Informačné centrum v podobe desaťmetrovej sklenenej kocky je tiež navrhnuté v podzemí a je prístupné rampami. Je vymedzené vonkajšími múrmi areálu a znížené o dve úrovne.
Existujúca budova na severozápade areálu sa vďaka svojej centrálnej polohe a výnimočnej atmosfére perfektne hodí pre umiestnenie kaviarne. Vďaka priamemu prepojeniu s podzemným parkoviskom múzeea môže byť prevádzkovaná buď spoločne s ním, alebo samostatne. Základnou myšlienkou bolo vytvoriť vo vnútri kaviarne zvýšenú platformu, plošinu v úrovni spodného okraja okien, ktorá poskytuje výhľad von.
Severovýchodná budova bola transformovaná na obytné, pracovné, komunikačné a výstavné priestory pre mladých umelcov a stážistov. Autori sa snažili o minimálne zásahy do budovy - v prízemí vznikla obytná a komunikačné zóna, vyššie podlažia slúžia ako bývanie a ateliéry.
Takzvaná "Varšavská veža" je zachovaná v maximálnej možnej miere v pôvodnej podobe. V severnej časti je sprístupnená novovybudovaným výťahom a schodiskom. Vyhliadková plošina poskytuje výhľad na celé mesto.
podklady: Riegler Riewe Architekten