Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt Ark-shelter pôvodne vznikol ako jednoduchý a cenovo prístupný “kontajner” pre pobyt v prírode. Pred časom sme prezentovali nie celkom obvyklé realizácie v zahustenom mestskom prostredí, ktoré flexibilne rozširovali obytný (kancelársky) priestor do nevyužitého prostredia strešnej krajiny. Dnes predstavíme realizáciu z Belgicka, ktorá ukazuje skladobné možnosti systému vo väčšej mierke.
Autormi systému sú mladí architekti Martin Mikovčák a Michiel De Backer, ktorí na idei začali pracovať počas študijného pobytu v Belgicku. Konštrukcia modulov je na rozdiel od ostatných podobných projektov celodrevená, vrátane nosného rámu.
V princípe podobných konceptov vo svete jestvuje viacero. Teší nás, že ten slovenský v ničom nezaostáva. Ba naopak. Ark-shelter už stihol počas svojej pomerne krátkej existencie získať cenu CE.ZA.AR v kategórii Fenomény architektúry, alebo nomináciu na cenu časopisu ARCH.
O projekte vo flámskej obci Ternat viac povie Martin Mikovčák:
Projekt ARK pre showroom módnych značiek firmy GAB vznikol z naliehavého dopytu po novom výstavnom priestore priamo v záhrade areálu tejto spoločnosti.
Klient išiel priamočiaro po rýchlosti výstavby, ale designovo nechcel klesnúť na úroveň dočasnej kontajnerovej architektúry.
Investor nás oslovil na základe možností našich modulov. Dostali sme zadanie na dvojpodlažný objekt s plochou 200 m2, vyskladaný z “natupo” (za sebou) radených modulov, ktoré tvorili na pozemku súvislú stenu. Klient netušil o variabilite nášho systému a trval na svojom.
V deň podpisu zmluvy sme odprezentovali úplne iný návrh. Návrh, ktorý sa snaží reflektovať miesto, v ktorom je osadený.
Výsledná realizácia je “bránou”, ktorá spája vstup do areálu s jazerom za objektom - protiklad pôvodne navrhovanej súvislej “steny”. Nový návrh prešiel pod podmienkou dodržania termínu. V priebehu jedného týždňa sme prekopali výkresy do výroby a už nasledujúci týždeň sa začali skladať skelety.
Jednotlivé značky-showroomy fungujú nezávislo - sú oddelené exteriérom, ale zároveň medzi sebou majú spoločný priestor, do ktorého vedia expandovať. Táto terasa v centre objektu sa stala miestom letných akcí a osláv, čo povýšilo objekt na meeting point pre celý areál módnych showroomov.
Fotografie staveniska:
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice