Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Centrum má za úlohu prezentovať najnovšie technológie v odvetví. Požiadavkou investora bolo vytvoriť prvotriedne priestory pre obchodné stretnutia, výučbu a školenia. Reprezentatívna časť budovy slúži ako miesto pre prezentáciu inovatívnych metód použitých pri výrobe nových produktov - prevažne vysoko kvalitných kontaktných šošoviek. Pre pobočku pracuje 700 zamestnancov, ktorí sa každý deň striedajú v štyroch smenách. Hoci výrobu šošoviek nemôžeme porovnávať so štandardnou priemyselnou produkciou, stále je to výroba. Na prevádzku sú však kladené prísne hygienické požiadavky, čo sa odrazilo aj v celkovom materiálovom a architektonickom riešení administratívnej časti. Výroba bola spustená v polovici roku 2015.
Keď sa firma Sauflon v roku 2012 rozhodla presunúť časť svojej výroby do Maďarska, bola vypísaná interná architektonická súťaž na riešenie firemných priestorov. Spomedzi piatich maďarských ateliérov zvíťazil návrh Földes és társai építésziroda. Najvýraznejším prvkom riešenia je veľká presklená fasáda. Presklenie je vysoké 10 metrov a tvorí zároveň hlavný vstup do objektu.
Z hľadiska prevádzky ide o zaujímavú kombináciu vedenia firmy a administratívnej časti so školiacimi a výstavnými priestormi. Na pravej strane vstupnej haly je situované zázemie pre návštevníkov, vo vypustenom objeme drevenej kocky sa nachádza auditórium s 32 miestami na sedenie.
Architektonický koncept čerpá inšpiráciu z high-tech medicínskeho priemyslu. Najdôležitejším kritériom pri návrhu interiéru bolo zabezpečiť dostatok svetla. Ide o kombináciu prirodzeného svetla (prostredníctvom presklenej fasády a strešných svetlíkov) vo vstupných priestoroch umelého osvetlenia potrebného pri prezentácii presných medicínskych výrobkov. Riešenie je podporené lesklými a transparentnými povrchmi. Architekti sa snažili vytvoriť čistý a ľahko udržateľný priestor. V interiéri použili liate epoxidové podlahy, sklo a drevo.
Sochár András Bojti, ktorý spolupracoval na projekte poznamenal: "Našim cieľom bolo vytvoriť a prezentovať všetky detaily vo vzájomných interakciách. Cítiť jednotu vrstiev a povrchov založených na týchto vzťahoch počas celej prechádzky budovou. Ide o symbolický projekt spoločného procesu citlivého myslenia architekta a nezávislého umelca. Intenzívna spolupráca trvala od tvorby modelu až po spoločnú realizáciu. Jadrom projektu je terapeutický účinok tohto priestoru."
Podklady: László Földes