Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Aj keď sa v Maďarsku nenachádzajú aktívne sopky, veľká časť krajiny bola v minulosti (asi pred 5 miliónmi rokov) sopečne činná. Vulkanický základ pôdy je veľmi dobrou predispozíciou kvalitného prostredia pre pestovanie viniča. Víno je preto jedným z maďarských najväčších vývozných produktov. Krajina v okolí mesta Celldömölk je formovaná práve vinohradníctvom.
Kemenes Volcanopark Visitor Center sa nachádza 200 km západne od Budapešti. Projekt bol realizovaný na základe národnej architektonickej súťaže vyhlásenej v roku 2009. V súťaži vyhlásenej mestom Celldömölk zvíťazil spomedzi 44 prihlásených projektov návrh Földes Architects. Zvolený pozemok sa nachádza medzi mestom Celldömölk a 5 miliónov rokov starou sopkou Ság.
„Chceli sme zachytiť pravú podstatu miesta. Použili sme materiály ako pohľadový betón a korténovú oceľ, ktorá evokuje farbu lávy. Usporiadaním prvkov a použitím týchto materiálov sme sa snažili evokovať sopečnú minulosť krajiny,“ hovorí architekt László Földes.
Po vstupe do rozsiahleho vnútorného priestoru sa návštevníci stretávajú s dvoma hlavnými architektonickými prvkami. Na prvý pohľad zaujme vo zvislom smere otvorený priestor cez 5 podlaží, ktorý privádza svetlo cez svetlík umiestnený na plochej streche. Druhým silným prvkom sú prírodné materiály fasád, ktoré sú použité aj v interiéroch. Architekti použili pohľadový betón, sivé živicové podlahy, oceľové schodisko a korténové oceľové kocky, ktoré vidieť aj zvonku. V centrálnom priestore sú umiestnené mostíky, ktoré spájajú korténové kocky rôznych veľkosti umiestnené v hmote objektu. V korténových boxoch sú umiestnené rôzne funkcie ako napríklad premietacia miestnosť z interaktívnou expozíciou a prezentácia histórie a typov sopiek. Popis k vystavovaným dielam je lepený priamo na stenu, bez použitia nosnej dosky.
Architekti sa snažili vytvoriť architektúru, ktorá by poskytovala návštevníkom predovšetkým nevšedný zážitok: "Ak ste si niekedy chceli predstaviť aké to musí byť prechádzať sa v kubistických maľbách, táto stavba je skvelým príkladom toho, ako by ste sa cítili v Picassovej Guernice. Pri prechode od červených oceľových kociek cez šedé steny a mosty budovou máte skutočne pocit pominuteľnosti a zraniteľnosti ľudskej existencie a desivú silu prírody."
Stručne o architektoch:
Laszlo Földes študoval architektúru na univerzite technológií v Budapešti. Po štúdiu sa pripojil k Järvinen & Airas architektom z Helsiniek. Niekoľko rokov po svojom návrate do Maďarska v roku 1994 založil ateliér Földes architects, kde spolupracoval s desiatimi architektami. Ateliér získal dve ocenenia Pre architectura a YBL ocenenie. Okrem toho bol pozvaný vystavovať na rôzne architektonické akcie ako RIBA/Londýn, Lighthouse/Glasgow, Piran days of architecture/Slovinsko, Tranzit 15/Leiden, DAZ/Berlín, Kunsthalle/Budapešť. Projekty od Földes architektov sú predovšetkým obytné (obytné domy, bytové domy) a verejné budovy (zdravotné strediská, kostoly, múzeá, školy). Ich projekty sa vyznačujú využívaním miestnych prírodných materiálov ako sú kameň, tehla a drevo. Architekti sú otvorení novým myšlienkam. Ako prvý v histórii použili svetlo priepustný betón na LiTraCon, vynález Arona Lasonczi, ktorý zaň získal niekoľko ocenení.
Za podklady ďakujeme Foldes Architects