Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Areál českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe na Suchdole bol vybudovaný v 60. rokoch minulého storočia a predstavuje dobovú ukážku urbanistickej tvorby. V areáli nájdete budovy rektorátu, učební, laboratórií, prednáškové pavilóny, dielne, športový areál s telocvičňami a bazénom, konferenčnú sálu, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Celý komplex budov je postavený v jednotnom architektonickom štýle neofunkcionalizmu, s priznaným monolitickým železobetónovým skeletom.
Ako riešiť nedostatočné kapacity univerzity s náporom čoraz väčšieho počtu nových študentov a prispôsobiť ju požiadavkám modernej doby? Dávnejšie sme predstavili dostavbu átria ekonomickej fakulty.
Dnes sa pozrieme na objekt Auly, postavený v roku 1965 na základe architektonickej súťaže na areál VŠZ, ktorú vyhral architekt Ján Čejka. Dnes takmer deväťdesiatročný profesor (okrem iného dekan Fakulta architektúry v jordánskom Ammáne na prelome 70. a 80. rokov) sa autorsky podieľal aj na súčasnej rekonštrukcii objektu.
Pôvodná budova, nespĺňajúca súčasné podmienky z hľadiska technického vybavenia, dispozičného riešenia a ekonomiky prevádzky, prešla celkovou rekonštrukciou. Počnúc sanáciou oceľobetónového nosného skeletu, cez nové povrchy, podlahy, interiér a zateplený fasádny plášť, až po novú prístavbu pred západným priečelím pôvodného objektu. Tá rieši predovšetkým rozšírenie plôch návštevníckeho, prevádzkového a technického zázemia budovy. Priestorovo reaguje na budovou Rektorátu a na priľahlé námestie, s ktorými spoločne definuje ťažiskový priestor celého areálu ČZU.
Význam objektu podčiarkuje zlatá farba strešnej krytiny pôvodnej Auly, ktorá podľa slov autorov navodzuje dojem koruny. Tá prechádza aj do interiéru, v podobe zlatých baldachýnov v podhľade hlavnej sály. Námestie medzi Aulou a Rektorátom bolo v rámci rekonštrukcie novo tvarovo a výškovo upravené a predláždené. Priestor dotvárajú nové zelené prvky a skrytý objekt hmloviska, zaisťujúci osvieženie v letných mesiacoch.
Fasádny plášť prístavby je v úrovni prízemia plne transparentný. Zachováva prepojenie exteriéru s foyer Auly. Protiklad tvorí poschodie bez priznaných okenných otvorov, ktoré sú prekryté predsadeným skleneným obkladom s premenlivou svetelnou priepustnosťou a nepravidelným vertikálnym formátovaním ad hoc. Vegetačná strecha prístavby tvorí kvôli blízkej výškovej budove rektorátu dôležitú pohľadovú rovinu.
Výkresová dokumentácia:
Technické riešenia:
Systém vykurovania zaisťuje prípravu teplej vody pre vzduchotechniku a samotné vykurovanie objektu prevažne formou podlahového vykurovania s doplnkovými radiátorovými telesami. Zdrojom tepla je novo vybudovaná nízkotlaková plynová kotolňa III. kategória situovaná v suteréne Auly. Nový systém vzduchotechniky zahŕňa aj klimatizáciu s rekuperáciou tepla a vlhkosti z odpadového vzduchu.
Dažďová voda zo strechy objektu je zhromažďovaná v novovybudovanom podzemnom priestore. Znova je využitá na splachovanie toaliet a závlahu vegetačnej strechy.
Fotografie z interiéru:
Podklady: Architekti DRNH a Jan Čejka
Fotografie: Tomáš Malý
Načítavam diskusiu...