Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Revitalizácia Auly ČZU, Praha

Rekonštrukcia a dostavba diela neskorej moderny s vkladom pôvodného autora.
Diela
Red 305.08.2022
6310+15
Revitalizácia Auly ČZU, Praha
Autori: prof. Dr. Ing. Jan Čejka , PhD., doc. Ing. arch. Antonín Novák, PhD., Ing. arch. Petr Valenta, Ing. arch. Radovan Smejkal, Ing. arch. Eduard Štěrbák, Ing. arch. Pavel VeselýSpolupráca: Ing. arch. Radovan Smejkal (HIP), Ing. Jan Klodner (statika)Investor: Česká zemědělská univerzita v PrazeZastavaná plocha: 1.316 m2Podlažná plocha: 2.496 m2Obostavaný objem: 14.882 m3Návrh: 2016 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Kamýcká 129, Praha, Česká republikaPublikované: 5. august 2022

Areál českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe na Suchdole bol vybudovaný v 60. rokoch minulého storočia a predstavuje dobovú ukážku urbanistickej tvorby. V areáli nájdete budovy rektorátu, učební, laboratórií, prednáškové pavilóny, dielne, športový areál s telocvičňami a bazénom, konferenčnú sálu, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Celý komplex budov je postavený v jednotnom architektonickom štýle neofunkcionalizmu, s priznaným monolitickým železobetónovým skeletom.

Ako riešiť nedostatočné kapacity univerzity s náporom čoraz väčšieho počtu nových študentov a prispôsobiť ju požiadavkám modernej doby? Dávnejšie sme predstavili dostavbu átria ekonomickej fakulty. 

Dnes sa pozrieme na objekt Auly, postavený v roku 1965 na základe architektonickej súťaže na areál VŠZ, ktorú vyhral architekt Ján Čejka. Dnes takmer deväťdesiatročný profesor (okrem iného dekan Fakulta architektúry v jordánskom Ammáne na prelome 70. a 80. rokov) sa autorsky podieľal aj na súčasnej rekonštrukcii objektu. 

Foto: Tomáš Malý

Pôvodná budova, nespĺňajúca súčasné podmienky z hľadiska technického vybavenia, dispozičného riešenia a ekonomiky prevádzky, prešla celkovou rekonštrukciou. Počnúc sanáciou oceľobetónového nosného skeletu, cez nové povrchy, podlahy, interiér a zateplený fasádny plášť, až po novú prístavbu pred západným priečelím pôvodného objektu. Tá rieši predovšetkým rozšírenie plôch návštevníckeho, prevádzkového a technického zázemia budovy. Priestorovo reaguje na budovou Rektorátu a na priľahlé námestie, s ktorými spoločne definuje ťažiskový priestor celého areálu ČZU. 

Foto: Tomáš Malý

Význam objektu podčiarkuje zlatá farba strešnej krytiny pôvodnej Auly, ktorá podľa slov autorov navodzuje dojem koruny. Tá prechádza  aj do interiéru, v podobe zlatých baldachýnov v podhľade hlavnej sály. Námestie medzi Aulou a Rektorátom bolo v rámci rekonštrukcie novo tvarovo a výškovo upravené a predláždené. Priestor dotvárajú nové zelené prvky a skrytý objekt hmloviska, zaisťujúci osvieženie v letných mesiacoch.

Foto: Tomáš Malý

Fasádny plášť prístavby je v úrovni prízemia plne transparentný. Zachováva prepojenie exteriéru s foyer Auly. Protiklad tvorí poschodie bez priznaných okenných otvorov, ktoré sú prekryté predsadeným skleneným obkladom s premenlivou svetelnou priepustnosťou a nepravidelným vertikálnym formátovaním ad hoc. Vegetačná strecha prístavby tvorí kvôli blízkej výškovej budove rektorátu dôležitú pohľadovú rovinu. 

Foto: Tomáš Malý

Výkresová dokumentácia:

Situácia
SituáciaAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka
Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka

Technické riešenia:

Systém vykurovania zaisťuje prípravu teplej vody pre vzduchotechniku ​​a samotné vykurovanie objektu prevažne formou podlahového vykurovania s doplnkovými radiátorovými telesami. Zdrojom tepla je novo vybudovaná nízkotlaková plynová kotolňa III. kategória situovaná v suteréne Auly. Nový systém vzduchotechniky zahŕňa aj klimatizáciu s rekuperáciou tepla a vlhkosti z odpadového vzduchu.

Dažďová voda zo strechy objektu je zhromažďovaná v novovybudovanom podzemnom priestore. Znova je využitá na splachovanie toaliet a závlahu vegetačnej strechy.

Rezy
RezyAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka
Pohľady
PohľadyAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka
Pohľady
PohľadyAutori: Architekti DRNH a Jan Čejka

Fotografie z interiéru:

Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý

Podklady: Architekti DRNH a Jan Čejka
Fotografie: Tomáš Malý

Poloha diela

prof. Dr. Ing. Jan Čejka , PhD.
doc. Ing. arch. Antonín Novák, PhD.
Ing. arch. Petr Valenta
Ing. arch. Radovan Smejkal
Ing. arch. Eduard Štěrbák
Ing. arch. Pavel Veselý
Vložené
18. júl 2022
0
631
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím