Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Konverziu krídla historického pentagónu, ktoré v minulosti slúžilo ako súd s väznicou doplnila moderná poslucháreň. Architekti elegantne využili komplikovanú trojuholníkovú parcelu. Precízne odliate monolitické konštrukcie tvoria podstatnú časť povrchov v interiéri. Variabilita priestoru umožňuje využitie auly aj na mimoškolské akcie.
Jihlavská vysoká škola neodmysliteľne obohacuje kultúrny život mesta. Nová aula je najväčším kongresovým priestorom v meste a dôležitým miestom pre konanie spoločenských a kultúrnych podujatí. Aktuálne, v čase protipandemických opatrení, plní dokonca funkciu zastupiteľskej siene. Pre Jihlavu a región Třebíčska a Vysočiny má stavba tiež symbolický význam. Redefinuje miesto, kde sa odohrali popravy Babického procesu (Vražda troch funkcionárov MNV v roku 1951 sa stala zámienkou pre justičnú vraždu 11 občanov). Nové smerovanie a rozvoj mesta komunikuje práve architektúra. Zbúraním päť metrov vysokých múrov bývalej väznice sa otvoril priestor pre pozitívne výhľady. “Budova se ve všech směrech jakoby podílí na znovunalezení Jihlavy v poloze politické, společenské i kulturní,“ vysvetľuje architekt Martin Laštovička, námestník primátorky pre pamiatkovú ochranu a správu majetku.
Rekonštrukcia krídla areálu a nová poslucháreň VŠPJ zapadá do konceptu dynamicky sa rozvíjajúceho vzdelávacieho centra. Novostavba vyrástla na severovýchodnom cípe pozemku, ktorý slúžil ako hospodársky dvor. Zdanlivo nevýhodnú, takmer symetrickú trojuholníkovú parcelu dokázali architekti efektívne využiť. Kopírovaním hraníc pozemku a nadväzností na existujúci blok určili kompaktný objem pre veľkorozponovú konštrukciu.
Zaoblenie nárožia prispieva k včleneniu stavby do zložitého kontextu. Predsadená fasáda vytvára prechodový medzipriestor. V interiéri haly je amfiteátrové sedenie pre takmer tristopäťdesiat študentov. Aréna má vďaka sklonu sedenia výbornú viditeľnosť a akustiku. Priestor pod tribúnami možno využiť počas spoločenských podujatí. Z nadväzujúcej prezentačnej haly sú prístupné multimediálne učebne v suteréne.
Železobetónová monolitická konštrukcia novej auly je zo strany interiéru z veľkej časti priznaná. Architektonické riešenie necháva vyniknúť surové povrchy. Stavbu nesie plošná základová doska a piliere tryskovej injektáže. Monolitická sústava je prestropená hviezdicovou oceľovou konštrukciou, ktorá nesie plochú strechu s drevenými väzníkmi. Celková surovosť stavby je podčiarknutá brúsenými betónovými podlahami, antracitovými rámami zasklenia a čiernymi obkladmi. Predsadená fasáda zo zavesených hliníkových lamiel tvorí príjemný kontrast k zrekonštruovanej historickej fasáde pôvodného objektu.
Okrem novej prístavby prebehla rekonštrukcia časti historického päťuholníkového bloku - pôvodne súdu s väznicou. “Přísnost, pevný řád i tíživá atmosféra byly na začátku akce jasně patrny. Plně jsme si uvědomovali, že prostory budou nově sloužit mladým lidem s otevřenou myslí na jejich cestě ke vzdělání. Heslem se stalo pestré, inspirativní i nekonformní prostředí se zachováním historické stopy. Tradiční materiály jsou v čisté přiznané formě, industriální ráz plně navazuje na posluchárnu,” vysvetľujú svoj prístup architekti a pokračujú: ”Nová posluchárna VŠPJ je v přímém kontrastu k původnímu areálu a jeho nově rekonstruované části. Celý areál se snadnou orientací je dnes díky osvícenému vedení instituce otevřený nejen studentům a pedagogům, ale i svému okolí, plně dle filozofie moderní vysoké školy VŠPJ.”
Samostatnou kapitolou bolo odhaľovanie a začlenenie historickej stopy. Návrat pôvodnej keramickej podlahy či kamenných parapetov so stopami po mrežiach sú v interiéri zážitkom.
Autor: QARTA ARCHITEKTURA
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice
Použité materiály a riešenia: Strešná krytina Cembrit dánsky obdĺžnik na streche zrekonštruovaného krídla historického objektu.