Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Ateliér Veszprémi Építész Műhely pôsobí v sedemdesiattisícovom meste od roku 1992. Región, v ktorom projektujú, charakterizuje množstvo pamiatkovo chránených objektov osadených do zvlnenej krajiny. Vesprém však má aj moderné centrum s početným zastúpením kvalitných stavieb. Malému mestu sa darí výstavbu kontrolovať a koncepčne ju riešiť. Príkladom môže byť rekonštrukcia pešej zóny v centre mesta, ktorá bola ocenená Maďarskou urbanistickou spoločnosťou a cenou ICOMOS-u. S projektom úzko súvisí aj dnes predstavená realizácia.
Moderná obchodná zóna zaberá pomerne rozsiahle územie v centre sídla. Väčšina objektov bola postavená v rozmedzí rokov 1960 až 1980, z väčšej časti na mieste asanovaného úseku historickej zástavby. Napriek tomu, že výstavba sa nezaobišla bez búrania množstva pôvodných domov, realizácie vtedajších architektov sú kvalitnými dobovými dielami.
V roku 2008 začalo projektovanie rekonštrukcie centra mesta, takzvaného I. úseku, na ktorú sa podarilo získať prostriedky z fondov Európskej únie. Boli obnovené verejné priestory Kossuthovej ulice a jej prepojenie podchodom smerom k obchodnej zóne. Práve tu ateliér ateliér Veszprémi Építész Műhely pracoval na ďalšej realizácii.
Budovy na južnej strane hlavnej ulice pešej zóny (Kossuth Lajos utca) boli postavené podľa návrhov projektového ústavu LAKÓTERV v Budapešti pod vedením architekta Istvána Mártona (držiteľ ceny Miklósa Ybla). Moderný polyfunkčný komplex tvorí dvadsaťposchodová obytná budova (pre porovnanie: výška takmer totožná s bratislavským hotelom Kyjev) “podstavaná” horizontálnou podnožou nákupného strediska. Súbor bol realizovaný v roku 1975.
V bezprostrednej blízkosti už vtedy stál moderný obchodný dom Bástya (architekti György Hollay, Sándor Törőcsik), ktorý sa po dokončení Mártonovho projektu stal súčasťou rozsiahleho komplexu a je jedným zo štyroch nadväzujúcich blokov. Na úrovni prvého poschodia sú všetky objekty prepojené pasážou. Dôkazom úzkej spolupráce architektov je, že všetky bloky majú podobné rozmery, raster fasády a výkladov. Všetky časti komplexu tak vytvárajú zladený súbor.
Technický ani vizuálny stav nákupného strediska a výškovej budovy po rokou 2000 nespĺňal ani základné kritériá. Obchody boli čiastočne obnovené v deväťdesiatych rokoch, stavba však stratila svoju pôvodnú eleganciu.
V roku 2008 bola vyhlásená architektonická súťaž na rekonštrukciu fasády dvadsaťposchodovej budovy, v ktorej prvé miesto obsadil návrh ateliéru Veszprémi Építész Műhely. Architekti následne vypracovali projektovú dokumentáciu, dodnes však obnova výškovej budovy - dominanty mesta nebola realizovaná.
O rok neskôr (2009) mesto poverilo ateliér Veszprémi Építész Műhely, aby vypracoval projekty obnovy a rozšírenia celého komplexu vrátane výškovej budovy. Polyfunkčný komplex mal znovu nadobudnúť jednotný vzhľad. Zadanie bolo komplikované tým, že od privatizácie v 90. rokoch má komplex viacerých majiteľov a množstvo vlastníkov s veľmi malým podielom. V dôsledku toho sú niektoré časti budovy ešte stále nedokončené.
“Snažili sme sa zachovať jednotu komplexu, využiť a zdôrazniť pôvodnú eleganciu stavby. Rozšírenie budovy bolo realizované prostredníctvom posunutia fasády na prvom poschodí smerom do ulice. Medzi vystúpené bloky zapadli nové sklenené ’kapsule’. Všetky prístavby tvorí ľahká konštrukcia,” vysvetľuje Jana Beránková, jedna z autoriek projektu.
Presklené plochy uličných fasád dopĺňa bledý obklad z vláknocementových dosiek, ktorý tvorí súvislé horizontálne pásy. Problémom bol “vizuálny smog”, ktorý spôsobovali nevzhľadné a nekoordinované reklamné plochy. Architekti preto umiestnili do preskleného parteru pás, ktorý poskytuje rovnocenný priestor pre propagáciu obchodníkov. Bezbariérový pohyb medzi dvojicou obchodných podlaží umožňuje nový presklený výťah.
Renovácia a prístavba obchodných priestorov bola realizovaná s podporou fondov Európskej Únie ako súčasť prvej etapy rekonštrukcie centra mesta Veszprém. Stavba bola dokončená v roku 2014.
“Na projekte aktívne spolupracoval a konzultoval pôvodný autor, architekt István Márton, ktorý v roku 2014 zomrel. Zaujímal sa a staral o osud budov a stavieb, ktoré projektoval, aj po tridsiatich rokoch od ich realizácie. Vyjadril vždy svoje stanovisko, argumentoval v prospech pôvodnej koncepcie a svojim pohľadom vplýval na proces renovácie. Hodnotenie jeho architektonickej tvorby a prác, objektívna analýza jeho diela vo Vespréme na seba ešte stále čaká,” dopĺňa na záver Jana Beránková.
Nasledujúca fotodokumentácia približuje zrekonštruovanú obchodnú pasáž:
Podklady: Jana Beránková - Veszprémi Építész Műhely