Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
U nás často zanedbávaná téma. Predstavujeme jeden z príkladov od susedov. Prezentovaná rekonštrukcia verejných priestorov bola ocenená Maďarskou urbanistickou spoločnosťou a cenou ICOMOS-u.
Kancelária Veszprémi Építész Műhely pôsobí v meste Vesprém od svojho založenia v roku 1992. Región, v ktorom projektujú, charakterizuje množstvo pamiatkovo chránených stavieb osadených v krásnom prírodnom prostredí. Vesprém má moderné centrum s množstvom kvalitných budov. Malému mestu sa darí kontrolovať výstavbu a koncepčne ju riešiť.
Veľkú časť centra mesta v sedemdesiatych rokoch 20. storočia asanovali a začali prestavovať. Budovy južnej strany hlavnej ulice pešej zóny (Kossuth utca) a verejné priestory boli postavené podľa projektov ateliéru Istvána Mártona z Budapešti (držiteľ ceny Miklósa Ybla). Severnú stranu sa vďaka architektovi Gyulovi Ruttkayovi podarilo v osemdesiatych rokoch zachrániť a zrekonštruovať podľa projektov, zhotovených pod jeho vedením vo Vespréme.
V roku 2008 začalo projektovanie rekonštrukcie centra mesta, tzv. I. úseku. V roku 2014 bola stavba dokončená. Boli obnovené verejné priestory Kossuthovej ulice a jej prepojenie podchodom smerom k ďalšej obchodnej časti mesta. Projekt bol rozdelený na viaceré časti:
Najdôležitejšou a zároveň najzložitejšou častou projektu bol podchod pod rušnou cestou. Kedže pôvodný podchod bol úzky a dolu viedli schody, ľudia ho často obchádzali a prechádzali cez cestu. Peší priechod bol napriek semafórom a vodorovnému značeniu nebezpečný. Projektanti vyriešili podchod bezbariérovo a zrušili nadzemný priechod. Podchod sa stal súčasťou ulice, ktorá prirodzene klesá. Po stranách priestranstva sú situované zeleňou povysádzané betónové "kazety" a široké, pohodlné schody. Architekti rozšírili priestor do podchodu, príjemne, ale jednoznačne určili smer pohybu. Samotný podchod je obložený kazetami z nerezovej ocele. Lesklý povrch zrkadlí okolie a opticky zväčšuje uzavretý priestor. Podchod na oboch koncoch ústi na betónové povrchy.
Na terasovitých plochách, popri klesajúcej ulici, sú vytvorené miesta pre terasy a pavilóny reštaurácií. Informačný pavilón je umiestnený na najfrekventovanejšom mieste ulice. Fasáda je z väčšej časti presklená, aby bol čo najviac "otvorený," a prístupný pre chodcov. Plné časti fasády sú obložené bielymi vláknocementovými tabuľami, so žltými akcentami. Z toho istého materiálu sú obklady verejných WC a prístreškov na odpad.
Oceľové zábradlia a mriežky pre popínavú zeleň pred betónovými stenami, vytvárajú druhotnú zelenú kulisu. Ulica smerujúca k podchodu a hlavné priestory sú obložené žulovými dlaždicami rozmeru 25x50 cm. Vedl’ajšie plochy sú z betónových dlaždíc formátu 25x50 cm. Pôvodnú architektúru a štruktúru povrchov ulice sa architekti snažili zachovať a rekonštruovať. Na betónové kazety so zeleňou miestami umiestnili lavičky.
V roku 2014 bola rekoštrukcia I. úseku ocenená Maďarskou urbanistickou spoločnosťou a cenou ICOMOS-u.
V hodnotení sa píše: ,,...moderné centrum mesta Veszprém sa rozprestiera na pomerne veľkom území. Koncepcia rekonštrukcie vyzdvihuje urbanistické hodnoty územia. Zjednocuje výstavbu zo sedemdesiatych rokov s vývojom po roku 2000. Realizácia zdôrazňuje hodnoty jednotnou architektúrou, ktorá spája a zosúlaďuje rôzne architektonické prvky a pritom chráni cenné zelené plochy. Zabezpečuje "rovnováhu" medzi dláždenými, zelenými a vodnými plochami. Nové dláždené plochy sú na vysokej úrovni, elegantné, bezbariérové, a dobre využiteľné, slúžia životu v meste. Priestor prispieva k návratu obchodu a služieb do centra mesta, prevádzky sú orientované do príjemných verejných priestorov. Obnova mesta a vytvorenie útulných verejných priestorov si zaslúži pochvalu.,,
Za podklady ďakujeme: Jane Beránkovej a Veszprémi Építész Műhely