Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Realizácia ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.
“Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem - vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady. Toho času se na pozemku nacházely tři původní objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady a tak nás oslovili. Cíl zněl jasně, uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením,” vysvetľujú genézu projektu autori z ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI.
Architekti sa rozhodli vo svojom návrhu zachovať osvedčené urbanistické riešenie. Trojuholníkové usporiadanie domov reaguje na špecifiká prevádzky, ideálnu orientáciu k svetovým stranám a priehľady do krajiny. Zmena typológie si vyžiadala prispôsobenie hmoty, ktorá pracuje s prevýšením terénu. Liehovar využíva výškové rozdiely pre optimalizáciu technologických postupov - príprava ovocia prebieha na poschodí, nasávanie a pálenie kvasu na prízemí. Vertikálne členenie stavby zvýrazňuje architektonické a konštrukčné riešenie - na monolitickú podnož stavby posadili architekti subtílnu drevostavbu. Novo vysadený strom v ťažisku pozemku kultivuje priestor centrálneho dvora.
Projekčné práce, vrátane procesu povoľovania i samotnej stavby prebehli podľa slov architektov nezvyčajne hladko. Dnes, po dvoch rokoch, tu Ondřej s Kateřinou pália destiláty, chovajú ošípané a vyrábajú vlastné syry. Organizujú tiež degustácie, na ktorých sa môžete zúčastniť a zároveň si pozrieť celú pálenicu. Proces je stále živý. Tak ako v každom správnom statku, ani vo Svijanskom Újezde, nikdy všetko úplne hotové.
Stavebný zámer vychádza z existujúceho členenia dvora, ktoré najlepšie rieši zložitú terénnu konfiguráciu. Do budúcnosti uvažujú majitelia aj o výstavbe rodinného domu a krytého prístrešku na parkovanie.
Prvé nadzemné podlažie pálenice je navrhnuté ako železobetónová konštrukcia, ktorá sa pohľadovo uplatňuje v interiéri stavby. Monolitická konštrukcia je kontaktne zateplená minerálnou tepelnou izoláciou a zo strany exteriéru omietnutá. Prízemie tvorí prevažne pozdĺžny stenový konštrukčný systém s dvoma priečnymi stenami. Vnútorná pozdĺžna stena rozdeľuje objekt na dva trakty hlboké 1,8 a 5,5 m. V užšom trakte je znížený strop pre inštalačnú šachtu. Rozpon širšieho traktu preklenuje železobetónový trámový strop. Nad kotlami je strop vynechaný, čo otvára priehľad z prízemia až do krovu.
Všetky monolitické steny sú hrubé 200 mm, otvory pre dvere a vráta majú zhodnú svetlú výšku 2,4 m. V mieste stavebných otvorov sú steny podľa potreby dodatočne spevnené príložkami k základnému rastru výstuže.
Druhé nadzemné podlažie tvorí subtílna drevostavba, ktorá mierne ustupuje smerom do interiéru. Ako pohľadovú vrstvu v tejto časti stavby navrhli architekti raster vertikálneho latovania. Stenový konštrukčný systém na tejto úrovni spevňujú priečne prievlaky z monolitického betónu a drevených priestorových konštrukcií. Konštrukčný systém strechy zavetruje vrcholový väzník, väzník po dlhších stranách objektu a systém krížových oceľových tiahiel.
Po obvode objektu je k monolitickej konštrukcii prízemia na 0,5 m kotvu M12 prichytená naležato fošňa s rozmermi 60/160mm. Tento prvok je chránený pred poveternostnými vplyvmi a od ŽB konštrukcie oddelený pásom hydroizolácie.
Prvky stien tvoria prevažne fošne s rozmermi 60/160 mm. Raster s osovou vzdialenosťou 0,625 m rešpektuje rozmery krycích dosiek. Rohové stĺpiky a namáhané prvky (napríklad ostenie brány) majú rozmery 160/160 mm. Na stĺpikoch je realizovaný drevený veniec z trámov 160/160 mm, ktorý je v mieste brány zvýšený o 50 mm kvôli podjazdnej výške (2,4 m od podlahy). Prvky krovu tvoria krokvy 130/160 mm, ktoré sú zviazané klieštinami 2 x 60/160 mm. Vzdialenosť väzieb je cca. 1,1 m. Tuhosť a stabilitu stien drevostavby zabezpečujú stužujúce prvky.
Strecha je zavetrená vrcholovým väzníkom (trám uložený kolmo nad klieštinami + vzpery a stĺpiky - všetko v dimenziách 130/130mm). Prvky sú vzájomne prepojené obojstranne priloženým kotviacim plechom s dierami pre svorníky M16. Ďalším stužujúcim prvkom je väzník v rovine strechy, prebiehajúci súbežne s dreveným pozdĺžnym vencom. Spodný pás tvorí drevený veniec s rozmermi 160/160 mm. Horný pás dopĺňajú medzi krokvami trámiky 80/80 mm. Zvyslice tvoria krokvy a diagonály sú opäť doložené trámikmi s rozmermi 80/80 mm.
Podklady: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Fotografie: Alex Shoots Buildings