Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Južný barbakán, alebo Južná brána je súčasťou stredovekého opevnenia mesta Bardejov. Jeho obnova bola realizovaná v rámci rozsiahleho projektu „Obnova mestského opevnenia a jeho zapojenie do infraštruktúry mesta Bardejov“, ktorý sa realizuje po etapách od roku 2006. Ako napovedá samotný názov, cieľom projektu je oprava mestského opevnenia, jeho doplnenie a prezentácia jeho stredovekej podoby. Zároveň však určuje nové funkčné využitie jednotlivých priestorov a snaží sa ich plnohodnotne zapájať do organizmu mesta.
Priestor pôvodnej južnej brány bol v minulosti nevhodnými stavebnými zásahmi výrazne zmenený. Viedla ním príjazdová cesta vedúca do centra mesta. Komunikácia bola cez hradobnú priekopu vedená na násype. V dôsledku toho nebola jasná pôvodná pozícia a tvar hradieb.
Obnova prebiehala na základe výsledkov rozsiahleho archeologického výskumu, z ktorého vyplynul priebeh a poloha jednotlivých hradobných múrov, ako aj priestorové možnosti pre realizáciu nového vstupného objektu umožňujúceho prístup do hradobnej priekopy z úrovne ulice. V nej sa už nachádza amfiteáter a v rámci nového funkčného využitia bude jej južná časť slúžiť ako exteriérová galéria plastík.
V rámci obnovy bola odstránená cesta s násypom. Hradobné múry boli obnovené v pôvodnej pozícií a “vytiahnuté” 95 centimetrov nad terén, čo jasne dokumentuje ich pôvodný priebeh. Múry zároveň slúžia ako zábradlie.
Južný barbakán dnes tvorí multifunkčné námestie, do ktorého je umiestnený presklený vstupný objekt slúžiaci na prepojenie námestia a hradobnej priekopy. Na námestí sa okrem vstupu do priekopy nachádza podstavec so sklenenou vitrínou, do ktorej bude nainštalovaná maketa stredovekej podoby južnej brány. Priestor dopĺňa picia fontánka, mobilné lavičky a smetné koše.
V hradobnom múre, v blízkosti nového vstupného objektu, je zapustená nerezová skrinka s prípojkami vody a elektriny. Toto riešenie umožní sezónnu prevádzku kaviarne priamo na námestí. Časť hradobného múra slúži ako vonkajšia galéria.
Vzhľadom k približne sedemmetrovému výškovému rozdielu medzi úrovňou hradobnej priekopy a ulice, je vstupný objekt dvojpodlažný. Obidve podlažia sú pod úrovňou ulice. Nad úrovňou terénu je osadená presklená časť objektu (vrátane sklenenej strechy) chrániaca vstupný priestor s výťahom a schodiskom.
V dvoch podzemných podlažiach je okrem schodiska a výťahu umiestnená kaviareň, verejné WC, strojovne vzduchotechniky a výťahu a výstavné vitríny určené na prezentáciu archeologických nálezov odkrytých počas výstavby.
Nosnú konštrukciu výťahu a presklenej časti tvoria krížové rámy zvarené z nerezovej pásoviny. Podzemné časti stavby sú odliate z pohľadového vodostavebného betónu. Obvodovú stenu zo strany hradobnej priekopy tvorí pôvodný hradobný múr, ktorý je aj v interiéri objektu priznaný a prezentovaný.
V mieste vstupu z hradobnej priekopy bola časť pôvodného hradobného múra odstránená. Vzniknutá vstupná chodba sa rozširuje smerom k novému vstupnému objektu a slúži zároveň ako galéria pre inštaláciu artefaktov a výsledkov archeologického výskumu v tejto lokalite.
Vstupy z ulice aj z priekopy sú uzavreté mrežami z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú cez deň trvalo otvorené a uzatvárajú sa len na noc. V časti mrežových dverí z priekopy je osadené číre sklo ako fyzická zábrana v prípade nepriaznivého počasia. Z dôvodu zachovania prúdenia vzduchu a tým zamedzeniu kondenzácie vodnej pary na sklenených plochách nie je schodiskový priestor úplne uzavretý.
Nové múry mestského opevnenia sú realizované z lomového pieskovca. Koruna hradobných múrov je ukončená podľa výšky a charakteru prezentácie. Časti múrov nad terénom sú ukončené korunou vyspádovanou na vonkajšiu stranu. Segmenty v úrovni terénu sú vystavané z nepravidelného lomového kameňa a farebne odlíšené od ostatnej dlažby. Kamene koruny múrov sú osadené do mrazuvzdornej malty.
V snahe o zachovanie maximálnej možnej “čistoty” obnoveného priestoru je osvetlenie námestia, ako aj vstupného objektu, riešené ako integrovaná súčasť stavby. Je zabudované priamo do konštrukcii podláh a stien. Ten istý princíp osvetlenia je použitý aj v hradobnej priekope.
Obnova mestského opevnenia a jeho zapojenie do infraštruktúry mesta Bardejov - širšie súvislosti a genéza projektu
"V roku 2006 sme pre mesto spracovali projekt Obnovy mestského stredovekého opevnenia s cieľom jeho revitalizácie a zapojenia do života mesta. Po úvodných jednaniach s pracovníkmi Krajského pamiatkového úradu bolo vydané rozhodnutie o zámere obnovy. Mohli sme vypracovať úvodnú architektonickú štúdiu obnovy a následne projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie a realizáciu.
Pre vytýčenie pravdepodobného priebehu hradobných múrov opevnenia v miestach, v ktorých neboli zachované, sme využili historickú mapu z roku 1868 a ich presný priebeh bol neskôr potvrdený archeologickým výskumom.
Realizácia tohto projektu prebieha po etapách. V súčasnosti je zrealizovaná severná časť s promenádnym parkom s fontánou, ukončený je južný barbakán, prebiehajú práce na južnej priekope a pripravuje sa realizácia východnej časti. Aj keď celý projekt ešte nie je zrealizovaný jednotlivé úseky, ktoré sú už dokončené potvrdzujú správnosť rozhodnutia revitalizovať túto časť historického centra mesta. Pred obnovou opustené a zanedbané priestory a plochy stredovekých hradieb sú dnes plnohodnotnou súčasťou mesta a obyvateľom aj návštevníkom Bardejova poskytujú možnosť oddychu. Pozdvihli atmosféru v jeho historickom centre.
V hradobnej priekope sme umiestnili rôzne funkcie, ako detské ihrisko, interaktívnu fontánu, náučný chodník - galériu významných historických osobnosti, malý amfiteáter, exteriérovú galériu plastík... Podstatnú časť plôch tvoria parkové úpravy. Jednotlivé segmenty hradobnej priekopy sú prepojené systémom chodníkov, čím vznikla pre obyvateľov príležitosť na prechádzky a oddych. Priestory v objektoch bášt sú navrhnuté pre rôzne funkcie služieb ako sú predajne, kaviarne, alebo galérie. Nová náplň by mala prispieť k oživeniu stavieb, ktoré sa zapoja do života mesta, čo je nakoniec najlepšia forma ich ochrany.
Stavebná činnosť prebieha paralelne s pamiatkovým výskumom a keď z neho vyplynú nové, doteraz nepoznané skutočnosti, v spoločnom dialógu s pamiatkovým úradom hľadáme možnosti ich riešenia," vysvetľujú autori.
Podklady: A-typ, architektonický ateliér