Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:
Dnes predstavíme jednu z dvojice nominovaných prác, ktoré vznikli na Fakulte umení TU Košice.
"...Diplomová práca Pavla Bakajsu je originálnym dielom, nadväzujúcim svojou metodikou na diplomové práce nášho vertikálneho ateliéru z minulých rokov. Tá spočíva v spracovaní originálneho teoretického textu, ktorý tvorí esenciálny základ pre praktickú časť. Samotný návrh obvykle tvorí architektúra neveľkej, komornej mierky. Teoretická časť práce, venujúca sa dichotómii, je plnohodnotným akademickým textom - intelektuálnou špekuláciou, doplnenou autorskými grafikami - linorytmi…," píše školiteľ Irakli Eristavi.
Teoretická časť najskôr čitateľa prevádza cez rôzne vysvetlenia a citácie pojmu “dichotómia”, prechádza cez subjektívny popis dichotomického miesta a smeruje až k diagramovému atlasu dichotomických pojmov.
Z možností ako ilustrovať „dichotomické miesto" si Pevel Bakajsa vyberá miesto mnohých analógií a súčasne protikladov. Praktická časť diplomovej práce sa zameriava na opustenú banskú lokalitu vrchu Rotenberg neďaleko obce Smolník. Štúdia sa zaoberá návrhom expozície venovanej histórii banskej ťažby v tejto oblasti. Navrhovaný objekt tvorí entrée do areálu s náučnými chodníkmi a vstupmi do štôlní, z ktorých si jeden diplomant vyberá a nanovo definuje jeho podobu.
Teoretická časť práce:
Štúdia:
"...Architektonicky sa autor zameral na dva objekty v rámci riešeného územia kde sa nachádza séria rôznych banských situácií, šácht a štôlní.
Menším z dvojice je portál do štôlne František, kde autor umne premodeloval terén bezprostredného okolia vstupu tak, aby nenápadný vstup pôsobil
monumentálne a neviditeľne zároveň.
Hlavným riešeným objektom je novo navrhovaná stavba banského múzea. Jedná sa o monumentálny, cca 50 m dlhý a 8 m vysoký betónový objekt, ktorý vo svojom vnútri skrýva jednoduchý a jasný, ale komplexný svet expozície banských exponátov a atmosfér...," píše v posudku ako oponent diplomovej práce Aleš Šedivec.
Kompletné portfólio štúdie:
Plagát:
Model:
Vizuál:
Osobité poďakovanie patrí Jakubovi Hantákovi