Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Centrum Caolinum, Nevřeň (ČR)

Centrum tradícií kultúry a života v obci. Prirodzené horné osvetlenie pomáha dotvárať takmer chrámovú atmosféru, krorá zodpovedá hierarchii priestoru v rámci sídla.
Diela
Red 416.11.2018
11280+13
Centrum Caolinum, Nevřeň (ČR)
Autori: Jakub Chvojka, Ing.arch. Radek DragounZastavaná plocha: 394m2Podlažná plocha: 370m2Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2014 - 2014Adresa: Nevřeň 136, Česká republikaPublikované: 16. november 2018

V malej dedinke pri Plzni pred šiestimi rokmi požiar vážne poškodil budovu miestneho pohostinstva, kultúrneho domu a hasičskej zbrojnice. Obec tak prišla o značnú časť svojho centra. Logickým krokom sa zdala náhrada poškodených objektov, avšak vzhľadom na finančné možnosti malého sídla nešlo o ľahkú úlohu. Ako najracionálnejšie riešenie sa ukázala realizácia viacúčelovej budovy, kde si návštevníci môžu prehliadnuť expozíciu venovanú kaolínu a zároveň slúži ako nové spoločenské a kultúrne centrum obce. Zachovala sa tu totiž kaolínová baňa z 19. storočia, ktorá je v súčasnosti z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť uzavretá. Centrum Caolinum Nevřeň (CCN) je prvou etapou odvážneho zámeru sprístupnenia bane verejnosti.

Foto: Jakub Chvojka

Dielo predstavujeme so stručným autorským textom:

Stromy vyrůstají ze země, jsou k tomu tak předurčeny. Domy byly postaveny a stojí díky úsilí a péči člověka.

Nevřeňský hlubinný důl vznikl kdysi dávno, aby lidem přinesl užitek z kaolinu. Lidé, starý kaolinový důl, domy a stromy spoluvytváří paměť tohoto jedinečného místa. O paměť je třeba pečovat, protože bez ní ztrácí člověk svou identitu, ztrácí sebe. Nevřenští proto postavili nové centrum kam můžete přijít, prohlédnout si expozici o kaolinu, navštívit koncert nebo maškarní bál. Postavili jeden dům, ale používají jich několik zároveň.

Foto: Jakub Chvojka

Stavba je situována v Nevřeni, malé vesničce u Plzně (274 obyvatel), na místě vyhořelé hospody a hasičské zbrojnice, tedy v přirozeném těžišti obce, která nemá kostel. Příroda vytváří jeskyně, člověk důlní činností vytváří doly - v obou případech se jedná o dutiny pod povrchem Země. Centrum je dutina uprostřed vesnice, která má poukázat na místní hlubinnou těžbu kaolinu v 19. století. Unikátní kaolinový důl se v Nevřeni dochoval dodnes. Místní lidé chtějí tento podzemní labyrint zčásti zpřístupnit veřejnosti.

Foto: Radovan Boček

Dům je postaven na tradičním venkovském, dlouhém půdorysu (cca 37x11m). Kryté zápraží umožňuje umístění venkovní, stále přístupné, expozice a ochranu pro návštěvníky CCN před rozmary počasí.

Pôdorys a rez
Pôdorys a rezAutor: CHVOJKA / architekt
Foto: Radovan Boček

Konstrukce vychází z principu přiznané dřevěné konstrukce v interiéru. Dřevěné lepené vazníky jsou navrženy jako troj-kloubový vazník s uložením na základovém pasu. Dominantní štítové stěny v sobě ukrývají vysoké komíny. Na hasičskou zbrojnici byla osazena nová socha sv. Floriána na kterou se lidé složili ve veřejné sbírce.

Foto: Radovan Boček
Foto: Jakub Chvojka
Foto: Radovan Boček
Pôvodný stav
Pôvodný stav
Kaolínová baňa v obci Nevřeň
Kaolínová baňa v obci NevřeňFoto: Centrum Caolinum

Poloha diela

Jakub Chvojka
Ing.arch. Radek Dragoun
Vložené
16. november 2018
0
1128
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím