Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. jún 2017
1
3086

Administratívna budova Uniq Staromestská, Bratislava

Kancelárska budova vo výraznej nárožnej polohe. Kompaktný objekt dopĺňa chýbajúci mestský blok. Občianska vybavenosť v parteri prináša oživenie do doposiaľ nevľúdneho prostredia.
Administratívna budova Uniq Staromestská, Bratislava
Autori: BArch. MArch. Ian Bogle, Ing. arch Barbora Markechová, Ing. arch. Marek MatrtajSpolupráca: Ing. arch. Pavol CitovickýInvestor: Cresco GroupPlocha pozemku: 2 000 m2Zastavaná plocha: 1 624,3 m2Podlažná plocha: 7 565 m2 + 917 m2 Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Staromestská 3, Bratislava, SlovenskoPublikované: 3. júl 2017

Menší butikový administratívny objekt sa nachádza na okraji historického centra Bratislavy, pri hlavnej dopravnej tepne - Staromestskej ulici. Architekti vstupovali do zložitého urbánneho kontextu. Pôvodná uličná zástavba mesta bola v sedemdesiatych rokoch preťatá rušným dopravným koridorom. Parcela, ktorá je umiestnená v exponovanom nároží je ohraničená Veternou ulicou. Nová budova bezprostredne nadväzuje na budovu Najvyššieho súdu - dielo Vladimíra Dedečka. Z južnej strany tvorí hranicu zanedbaný technický objekt patriaci dopravnému podniku a historická fasáda Župného domu.

Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: Bogle Architects

Architekti stáli pred zložitou úlohou vstúpiť do uvedeného kontextu a doplniť chýbajúci mestský blok novým kompaktným objemom. „Charakteristická zástavba nám vnukla myšlienku navrhnúť objekt oblých, takmer ženských tvarov, ako protipól bohatej textúry mesta. Vonkajšie nárožia sú vďaka zaobleniu zjemnené a dodávajú budove  nezameniteľný charakter v rámci štruktúry mesta. Objekt zároveň pôsobí kompaktne a bezkonfliktne v jestvujúcom území,“ uvádzajú autori.

Foto: Tomáš Manina

Budova svojim objemom, zaoblením rohov a ustupujúcim podlažím reaguje na svetlotechnické limity okolia. Zasunutý parter umocňuje pozíciu hlavného vstupu na rohu objektu a slúži návštevníkom komerčných jednotiek. Ustúpené vrchné podlažie umožnilo vytvorenie rozsiahlej terasy po obvode budovy. Z najvyššieho podlažia sú panoramatické výhľady na Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Slavín či strešnú krajinu Starého mesta.

Skica
SkicaAutor: Ian Bogle

Plášť budovy tvorí na hlavných priečeliach objektu predsadená štrukturálna fasáda s dominantným vertikálnym členením, ktoré umocňujú pevné slnolamy s premenlivou šírkou. Zavesený stĺpikovo-priečnikový systém s izolačným trojsklom pôsobí subtílne aj vďaka štrukturálnemu zaskleniu. Riešenie sa snaží nadviazať na fasádu Najvyššieho súdu.

Foto: Tomáš Manina

Presklené uličné fasády vo vnútrobloku nahradil systém pásových okien, ktorý umožnil zabudovanie exteriérových žalúzií.

Foto: Tomáš Manina

Objekt má tri podzemné a sedem nadzemných podlaží. Do podzemia sú umiestnené hromadné garáže a parkovacie miesta pre bicykle. Ako vhodný konštrukčný modul bol po zvážení všetkých možností pozemku a investičných nákladov zvolený modul 7,5 m.

V parteri sa nachádza variabilne deliteľný priestor určený pre občiansku vybavenosť. Pri vstupe v nároží je situovaný veľkorysý foyer.

Na ďaľších podlažiach sa nachádzajú deliteľné administratívne priestory. Rozdielny tvar a hĺbka jednotlivých krídel určuje rôzne variácie bunkových a veľkopriestorových kancelárií. Priestory sú osvetlené jednotným rastrom LED svietidiel orientovaných kolmo na fasády.

Najvyššie siedme podlažie je ustúpené, veľku časť plochy tvorí strešná terasa.

Pôdorysy - 1.PP, 1.NP, 2. NP, 3.NP, 6.NP, 7.NP
Pôdorysy - 1.PP, 1.NP, 2. NP, 3.NP, 6.NP, 7.NPAutor: Bogle Architects

Nosný systém je železobetónový, priestorový, stenový, v kombinácií so skeletovou konštrukciou. Zvislé nosné steny zároveň zabezpečujú vodorovné stuženie stavby. V suteréne sú steny pribetónované k podzemným stenám. Vnútorné steny zároveň vytvárajú jadrá pre schodiská, výťahy a technologické prestupy. Stĺpy suterénu sú oceľobetónové spriahnuté - betón s oceľovou vložkou. Modulový systém je kombinovaný, atypický a prispôsobený dispozičnému návrhu, v náväznosti na riešenie suterénu.

Rezy a pohľad
Rezy a pohľadAutor: Bogle Architects

V rámci presklenej fásády je navrhnutý nízky parapet, ktorý plní protipožiarnu funkciu a zároveň poskytuje miesto na inštaláciu nízkych vykurovacích telies pre lepší komfort užívateľov. Vo fasáde sú vsadené v každom module von výklopné okná a manuálne ovládané interiérové tieniace rolety. Vertikálne členenie fasády je medzi podlažiami posunuté o štvrť modulu, čím objekt nadobúda zaujímavý a špecifický výraz. Efektivita vnútorných dispozíc administratívnych priestorov však zostáva zachovaná a základný modul 2,5m je priebežný po celej výške objektu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Bogle Architects
Foto: Bogle Architects
Foto: Bogle Architects
Foto: Bogle Architects

Poloha diela

BArch. MArch. Ian Bogle
Ing. arch Barbora Markechová
Ing. arch. Marek Matrtaj

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím