Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Le Corbusier (vlastným menom Charles-Édouard Jeanneret-Gris) sa narodil v La Chaux-de-Fonds vo Švajčiarsku v roku 1887 a v roku 1930 prijal občianstvo Francúzska, kde v roku 1965 aj zomrel.
Nezmazateľne sa zapísal do histórie architektúry nielen svojimi dielami, ale aj svojou teoretickou činnosťou. Bol jedným z najväčších vizionárov a spoluatorom téz modernej architektúry. Bol nielen architektom, ale aj výborným výtvarníkom a dizajnérom. Vytvoril svetovo známe súbory nábytkového dizajnu, sôch, malieb, kresieb, tapisérií i iných druhov diel.
Zaujímavá je aj jeho činnosť na území Československa. Niekoľkokrát prednášal v Prahe a na pozvanie Tomáša Baťu sa podieľal aj na vytvorení zastavovacieho plánu Zlína. Ovplyvnil tvorbu celej generácie československých architektov, o. i. aj Vladimíra Karfíka (pozri napr. tu, alebo tu).
Najvýznamnejším teoretickým a programovým prínosom Le Corbusiera bola definícia základných kompozičných princípov (znakov) funkcionalistickej architektúry, ktoré v roku 1927 zhrnul do piatich bodov, ktoré sa stali manifestom modernej architektúry.
Desať z uvedených stavieb v zozname UNESCO sa nachádza vo Francúzsku, ďalšie sú vo Švajčiarsku, v Belgicku, Nemecku, Argentíne, Japonsku a Indii.
Ide napríklad o obytný blok L'Unité d'habitation v Marseille, dominikánsky kláštor La Tourette pri Lyone, Villu Savoye v Poissy, Maison Guiette v Antverpách či indické mesto Čandígarh, informovala BBC.
"Le Corbusier je jedným z veľkých architektov 20. storočia a jeho práce postavené aj napísané, mali vplyv na svet a demonštrujú veľké technické a konceptuálne zmeny v modernom hnutí na poli architektúry a urbanizmu," zdôraznilo UNESCO na svojej webovej stránke. Uviedlo, že diela ako Národné múzeum západného umenia v Tokiu či Dom dr. Curutcheta v argentínskom meste La Plata odrážajú, ako sa moderné hnutie pokúšalo vyrovnať s "výzvami vymýšľania nových architektonických techník, aby tiež reagovali na potreby spoločnosti."
Pripomeňme si tohto veľkého kolegu XX. storočia obrázkami diel zaradených do zonamu svetového kultúrneho dedičstva tak, ako ich publikovalo UNESCO: