Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Predstava investorov bola od prvej myšlienky jasne zadefinovaná - industriálny charakter interiéru, otvorený priestor na prezentáciu širokej ponuky elektrobicyklov, doplnkov a športového oblečenia, v podružných priestoroch s možnosťou umiestnenia servisu a zázemia predajne.
Vhodný priestor vznikol spojením dvoch obchodných prevádzok v parteri obytného domu na Námestí Hraničiarov v Bratislave - Petržalke. Priestor dobre dostupný a viditeľný z komunikácie, s dostatočne veľkým suterénom na servis a zázemie.
Odstránením existujúcich priečok a medzipriestorov výkladov vznikol veľký otvorený showroom so zaujímavými priehľadmi do exteriéru a možnosťou priameho využitia exteriéru vo forme zadnej terasy orientovanej do vnútrobloku sídliska. Poloha hlavného vstupu zostala zachovaná, pribudol vstup na spomínanú zadnú priestrannú terasu, s možným využitím pri rôznych prezentačných akciách, prehliadkach, či na rýchle testovanie ponúkaných bicyklov.
Obe fasádne časti obchodného priestoru - predné aj zadné priečelie boli značne opotrebované, zastarané. Vzhľadom na ich nevyhovujúci stav bola ich prestavba a modernizácia nevyhnutná. Pôvodné výkladové priestory boli odstránené. Výplne boli nahradené novými hliníkovými oknami s trojkomorovým systémom, vo farbe antracit, veľkého formátu bez rozmerových úprav. V dvoch moduloch boli do murovanej obvodovej steny vložené horné pásové okná výšky 1,0m na presvetlenie priestoru. Obvodové steny boli vyspravené, z vonkajšej strany obložené klinkerom. V exteriérových podhľadoch vysunutých poschodí prislúchajúcich k vymieňaným častiam fasády bol pôvodný podhľad nahradený novým celistvým podhľadom z dosiek Cetris.
Napriek veľkosti showroomu dosiahnutej uvoľnením dispozície a odstránením výkladov a podhľadov, priestor neposkytoval dostatok predajnej plochy na doplnky a športové oblečenie. Preto bola nad časťou prízemia vložená oceľová medzipodesta s celoplošnou kobercovou úpravou, sprístupnená oceľovým schodiskom s drevenými stupňami. Toto technické riešenie umožnilo úplne vyčleniť doplnkový sortiment do oddelených priestorov v poschodí. Tento novovzniknutý priestor umožnil vytvoriť okrem výstavných panelov aj 2 oddychové zóny a skúšobné kabíny.
Ostatná dispozícia prízemia zostala voľná. Oddelená je len kuchynka vedľa nákladného výťahu sprístupňujúceho suterénne priestory, v ktorých okrem sociálnych zariadení a kancelárie zostal veľký otvorený priestor využívaný ako sklad a servis bicyklov.
Pod stropom prednej časti showroomu sú na zavesenej lávke vedené ležaté rozvody inžinierskych sietí obytného domu. Lávka ani potrubia svojim vzhľadom nepôsobili dobrým dojmom, aj napriek tomu, že zámerom bolo vytvoriť industriálny charakter priestoru. Bolo nutné vytvoriť pochôdzny priestor pre potreby údržby rozvodov, preto bola celá lávka obalená sadrokartónovými doskami. Ostatné rozvody, potrubia a technické riešenia sú odhalené, priznané.
Nosné železobetónové prvky v interiéri boli obnažené od omietok. Stĺpy tvarované do písmena Y ako aj mohutné preklady zostali v surovom stave s priznanými chybami. Oceľový rošt vloženej medzipodesty je zavesený na nosných stĺpoch v miestach pôvodných manipulačných dier. Toto dômyselné riešenie umožnilo umiestnenie medzipodesty veľkej plochy bez zásahov do nosných stĺpov, nie je teda ohrozená ich statická funkcia. Prvky zavesenia medzipodesty ostali priznané, všetky skrutky a kotviace prvky sú natreté farbou odtieňu antracit, v kontraste s pohľadovým betónom nosných prvkov. Kratšie steny ohraničujúce priestor vrátane steny za obslužným pultom pri vstupe, sú obložené klinkerom, tvoria akúsi výplň medzi betónovým rámovaním nosných prvkov. Ostatné steny sú omietnuté, natreté bielou farbou alebo polepené tapetou. Industriálny charakter podčiarkujú aj po povrchu stien ťahané káblové rozvody, priznané klasické liatinové radiátory, ktoré boli doplnené špirálovými radiátormi, všetky zjednotené nástrekom vo farbe antracit, ale aj zachovaný starý mechanizmus výťahu.
Podklady: Atelier Yesss