Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Interiér prešiel malou dispozičnou korekciou, ktorá mala za cieľ sprehľadniť priestor a zlepšiť funkčnosť obslužných celkov. Dôležitým prvkom sú nové nadsvetlíky, ktoré vedú svetlo do chodby a zádveria. Materiálový akcent v podobe odhalených betónových prievlakov zdôrazňuje základné členenie dispozície. Ostatným priestorom dominujú biele omietané steny a stropy doplnené o drevené povrchy zákazkových stolárskych výrobkov.
Byt na štvrtom poschodí staršieho bytového domu v bratislavskom Starom meste. Dispozičné riešenie zahŕňa halu, dvojicu nepriechodných izieb, samostatnú kuchyňu a sociálne zázemie. Všetky obytné miestnosti sú orientované na západ, priestor rozdeľuje na približne rovnaké tretiny dvojica železobetónových prievlakov. "To by pri rekonštrukcii umožňovalo značnú variabilnosť dispozície. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že pôvodný pôdorys bol jednoduchý a funkčný, upustilo sa od návrhu úplne novej dispozície a zbytočného navyšovania finančných prostriedkov potrebných na rekonštrukciu," vysvetľuje architekt Martin Maňo.
Úprava dispozície
Vybúranie priečky medzi kúpeľňou a toaletou prepojilo pôvodne samostatné miestnosti, čo umožnilo zamurovať dvere do WC. Pod stropom, v priečke medzi kuchyňou a sociálnym zázemím bol zrealizovaný nadsvetlík. Dvere vedúce do kuchyne sa posunuli na úroveň chodbovej steny. Vedľajší dverový otvor, ktorý sprístupňuje strednú izbu, bol zúžený a tiež posunutý.
Postup stavebných prác
Po vyprataní bytu bola odstránená pôvodná keramická dlažba v hale a sociálnom zázemí, rovnako ako staré linoleum v kuchyni. Obdobný proces čakal aj obklad na stenách kúpeľne. Nasledovala demontáž zariaďovacích predmetov, ktorá sa nevyhla ani priestoru kuchyne. Prípravná fáza zahŕňala aj čistenie stien od maľovky. Odstránením omietky zo železobetónových prievlakov vynikla ich prirodzenú štruktúra. Zmenami prešla aj technická infraštruktúra bytu - pôvodné rozvody elektroinštalácie a zdravotechniky nahradili nové, vstupné dvere boli vymenené za bezpečnostné.
Súčasťou oboch nových dverových výplní sú nadsvetlíky, ktoré vedú svetlo do vstupnej haly. Vyrovnané steny sú nanovo omietnuté sadrovou omietkou. Vzhľadom na nerovnosti pôvodných stropov sa rozhodol architekt použiť v byte sadrokartónové podhľady. Nová gresová dlažba našla svoje miesto v chodbe, kuchyni a sociálnom zázemí. Na stenách kúpeľne pribudol biely mozaikový obklad. Naopak, pôvodné povrchy ostali zachované v oboch izbách. Bukové parkety boli prebrúsené a nalakované. Nasledovala montáž zárubní, dverí, vstavaných skríň, kuchyne a realizácia obkladov stien v hale, alebo zásteny v sociálnom zariadení
Pôvodné stoličky a kreslá prešli čalúnickou opravou a úpravou, a spolu so stolom a obývačkovým stolíkom sú aj naďalej súčasťou interiéru.
Podklady: Martin Maňo