Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Nájomný dom na Letnej, ktorý v druhej polovici tridsiatych rokov navrhol architekt a sochár Martin Reiner, je cenným príkladom českého emocionálneho funkcionalizmu. Reiner vo svojich realizáciách rozvíjal funkcionalistické princípy výraznejším sochárskym spracovaním portálov s kruhovými oknami a využitím ušľachtilých materiálov.
V rámci rekonštrukcie bytu v letenskom dome bolo pre architektov z ateliéru 0,5 Studio dôležité nadviazať na historický kontext stavby a zároveň prispôsobiť interiér súčasným požiadavkám na bývanie. Jednou z hlavných úloh bolo pretvorenie dispozície z 3 + 1 na 3 + kk.
Zmeny v dispozícii sa zaobišli bez výraznejších stavebných zásahov. Spojením pôvodnej izby pre slúžku a samostatnej kuchyne vznikla priestranná spálňa orientovaná do pokojného vnútrobloku. Kuchyňa našla svoje miesto v rozšírenej zóne obývacej izby. Ostatné priestory - vstupná hala s nadväzujúcou izbou, kúpeľňa a oddelené toalety - ostali v pôvodnej polohe.
Vstavaný nábytok navrhnutý na mieru voľne cituje geometrické prvky architektúry domu. Naprieč bytom sa objavujú jemné oblúky a odtiene v elementárnych farbách známych z dobových realizácií. Vstavanú kuchyňa s ostrovčekom naopak akcentujú sýte modré a červené povrchy.
Prírodná textúra dubového dreva definuje atmosféru v hlavnom obytnom priestore. Drevené podlahy v celom byte boli zjednotené, parkety repasované a doplnené. Citlivou obnovou prešli tiež všetky pôvodné okná a dvere. Nová vstavaná knižnica s integrovaným pracovným miestom a prvky mobiliáru sú materiálovo zladené.
Nové sú iba posuvné dvere, vedúce zo vstupnej haly do obývacej izby, ktoré tvoria výrazný farebný akcent. Leštená nerezová plocha zo strany obývacej izby odráža modrú kuchyňu a rozptyľuje svetlo.
V spálni, chodbe a detskej izbe je farebnosť zjednotená do odtieňov sivej.
Mozaika v kúpeľni a na toalete odkazuje na dobové referencie.
"Spolupráce na výtvarné koncepci a návrhu bytu byla dynamická a konstruktivní. Majitelé mají vkus a blízko k současné umělecké scéně. V interiéru se tak objevují práce současných umělců a designerů. Někteří z nich se ve svých pracích zabývají také architektonickými motivy – například malíř Martin Herold ve své tvorbě zpracoval několik Reinerových realizací. Další obrazy doplňující interiér jsou od autorů Népheli Barbas a Pavla Příkaského. Výrazné barevné vázy v dialogu s materiály vestavných prvků interiéru navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt.” vysvetľujú na záver autori.
Podklady: 0,5 Studio