Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Návštevník sa po novom náučnom chodníku dostáva na čistinku, kde je v prírodnom prostredí zalesneného karpatského hrebeňa citlivo umiestnený pamätník. Hlavným motívom inštalácie je boj armád Rakúsko-Uhorska a Ruska v roku 1915. Symbolický bod stretu charakterizuje osadený kamenný monolit obkolesený 39 drevenými stĺpmi, ktoré znázorňujú bojujúce armády. Návštevník pamätníka sa tak sprostredkovane ocitne v epicentre bojov.
Realizáciu priblíži Maroš Drobňák:
Výšina „Kaštielik“ sa nachádza v okrese Bardejov medzi obcami Nižná Polianka a Mikulášová. Počas 1. svetovej vojny, vo februári a marci 1915, sa stala dejiskom krvavých bojov medzi armádami Rakúsko-Uhorska a Ruska. Boje si vyžiadali životy tisícov vojakov. Od tých čias je výšina nazývaná aj „Hora smrti“. V roku 2018 pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny bol z iniciatívy Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy a obce Mikulášová na výšine realizovaný projekt výstavby pamätníka. Súčasťou projektu bolo aj vyznačenie náučného chodníka spájajúceho obec Mikulášová, nový pamätník a tiež nedávno obnovený vojnový cintorín z 1. sv. vojny ležiaci v blízkosti obce.
Za miesto pamätníka bola symbolicky zvolená čistinka na vrchole kopca. Hlavným konceptom bolo citlivé umiestnenie pamätníka do zalesnených karpatských kopcov za použitia lokálnych materiálov. Pri návrhu bolo potrebné zohľadniť náročnú logistiku a realizáciu vyplývajúcu z umiestnenia v ťažko dostupnom teréne.
Samotný pamätník ma kruhovú formu tvorenú sériou drevených stĺpov, v centre ktorej je umiestnený kamenný monolit, symbolicky predstavujúci kótu vrchu Kaštielik. Stĺpy sú vyhotovené v dvoch farebných variantoch, reprezentujúc proti sebe stojace armády. Početný pomer stĺpov, približne 1:2, predstavuje skutočný (ne)pomer bojujúcich vojakov (v prospech útočiacej ruskej armády). Umiestnenie a počet stĺpov na návštevníka stojaceho v epicentre pamätníka vyvíja pocit obkľúčenia a stiesnenia.
Na centrálnom, vyše 400 kg vážiacom, kamennom monolite je symbolicky osadený nápis 1914 - 1918, vymedzujúci trvanie 1. sv. vojny. Drevené stĺpy nesú názvy plukovných miest, z ktorých boli odvedení vojaci bojujúci práve na hore Kaštielik. Vďaka za to patrí dôslednému archívnemu výskumu historikov z KVH Beskydy. Prítomnosť názvov miest dodáva pamätníku osobnejší a zároveň medzinárodný charakter.
Samotná realizácia prebehla v dvoch etapách - betonáž a suchá montáž. Práce boli vykonané dobrovoľníkmi z KVH Beskydy za odbornej asistencie stolára a architekta. Miesto bolo potrebné vyčistiť od náletového porastu a dôsledne zamerať. Práce boli kvôli charakteru terénu namáhavé. Dobrovoľníci si mimo iných činností mohli vyskúšať "tradičnú" ručnú techniku miešania betónu, či ukladanie kamenného chodníka "nasucho". Aj napriek tomu, vďaka dobrej partii ľudí, išla práca od ruky a strávili sme dva príjemne dni.
Hotový pamätník pôsobil po dokončení ešte "surovým" dojmom, no už po niekoľkých týždňoch začal pomaly zapadať do svojho okolia.
Bodkou na záver sa stalo slávnostné otvorenie náučného chodníka a pamätníka. Súčasťou bol turistický pochod, ktorý vyvrcholil pietnym aktom, symbolicky vykonaným dvojicou armádnych kňazov. Projekt pamätníka má za úholu nielen vzdať pamiatku vojakom padlým v bitke na hore Kaštielik, ale zároveň spolu s náučným chodníkom popularizovať tému 1. svetovej vojny v regióne. V neposlednom rade má taktiež vytvorením turisticky atraktívneho miesta potenciál prospievať miestnej ekonomike.
Realizácia pamätníka bola možná vďaka podpore projektu NETWORLD, ktorý prepája dedičstvo I. svetovej vojny v dunajskom regióne.
Podklady: Maroš Drobňák