Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dočasná inštalácia, ktorá vznikla na bratislavskom Primaciálnom námestí v rámci festivalu Biela noc využila tradičný motív labyrintu v spojení s aktuálnou témou recyklácie.
Základný stavebný prvok site specific diela tvorili kvádre zlisovaného separovaného odpadu. Steny Labyrintu ohraničilo 150 blokov z vyčisteného a vytriedeného plastového odpadu, kovov a tetrapakov. To zodpovedá približne 30 tonám plastového odpadu, ktoré denne vyprodukujú obyvatelia hlavného mesta.
Labyrint smeroval návštevníkov z Primaciálneho námestia do centra inštalácie cez hradby odpadu. Úzke priechody tvorili fotogenickú farebnú kulisu. Súčasne sprostredkovali bezprostredný kontakt s vytriedeným odpadom a možnosť sledovať jeho vrstvy a zloženie.
"Vystavený" odpad, ktorý je výstupom z optickej triediacej linky a prípravnou fázou pred recykláciou obsahu žltých vriec, znázorňuje výstražný prst na dôležitom verejnom priestranstve. Autorka inštalácie architektka Elena Šoltésová edukatívnou a hravou cestou upozorňuje na jeden z výrazných problémov dnešnej spoločnosti, pričom zdôrazňuje dôležitosť triedenia a recyklácie odpadu.
Atmosféru Labyrintu počas Bielej noci priblíži nasledujúca fotogaléria:
Inštalácia vznikla na mieru pre festival vďaka podpore Nadácie mesta Bratislavy a spolupráci s organizáciami OLO, ZEVO, Natur-Pack a Správcom záloh.
Elena Šoltésová je architektka v ateliéri Sadovsky & Architects. Absolvovala Milánsku školu Politecnico v odbore architektúra & spoločenské vedy. Po návrate na Slovensko spolu so spolužiakmi z FA STU založili v roku 2013 občianske združenie Archtung, s ktorým sa angažuje v sprostredkovaní architektúry verejnosti vytváraním multižánrových prepojení. Podujatia ako Noc architektúry, študentská cena Cheddar, či Ako sa to. Je jednou z autorov svetelnej inštalácie SOS Kultúra, ktoré bolo súčasťou Bielej Noci v pandemickom roku 2020 a nedávno prezentované aj na Nuit Blanche v Paríži.
CTRL_space sa venuje multimediálnym inštaláciám, svetelnému dizajnu, scénografii a VJ-ingu. Skupina troch architektov sa zaoberá prácou s priestorom a možnosťami alternovania jeho vnímania pomocou dynamických a efemérnych prvkov. Tvorba pritom pracuje s prepájaním ďalšími elementami ako sú svetlo, hudba, zvuk alebo čas ako ďalšia dimenzia priestoru. Pri svojich inštaláciách používajú metódy výpočtového navrhovania ako generatívny dizajn, či automatizáciu. Za platformu sa na realizácii podieľali architekti Viliam Zajíček, Dalibor Špilák a Alexander Kupko.
Podklady: Elena Šoltésová
Fotografie: Foto: Daniel Buzinkay, Marko Erd, Martina Mlčúchová