Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Bytový dom a administratívna budova, vyrastajúce so spoločnej podnože, tvoria kompaktný mestský blok pri križovatke Záhradníckej a Svätoplukovej ulice.
Dve hmoty prepája parčík ohraničený trojuholníkovou železobetónovou kulisou, ktorej silueta sa opakuje aj na fasádach. Hmoty kopírujú uličnú čiaru. Urbanisticky definujú križovatku ulíc Záhradnícka a Svätoplukova. Architekti využili relatívne malú trojuholníkovú parcelu, a dotiahli projekt s komplikovanou genézou do realizácie.
Projekt SOFORA, ktorého názov bol odvodený od aleje stromov sofory japonskej rastúcej na ulici v dotyku s projektom, vyrástol v trojuholníku ulíc Kvačalova, Svätoplukova a Koceľova.
Pôdorysná stopa súboru vychádza z tvaru pozemku. Hmota je rozdelená na dva samostatné objekty, vystupujúce zo spoločnej podnože – suterénov, tvoriacich technické zázemie a miesto na parkovanie vozidiel. Nadzemnú časť tvoria päťpodlažný administratívny a osempodlažný bytový dom, ktoré sú funkčne a prevádzkovo nezávislé.
Funkcia administratívnej budovy je zrejmá už z pohľadu na zasklenú fasádu, ktorej po celom obvode dominujú pásy okien. Na úrovni parteru sú umiestnené komerčné priestory, na vyšších poschodiach pokračujú identické prenajímateľné priestory.
Hmota obytnej časti je nepravidelne popretínaná oknami a dotvarovaná lodžiami, ktoré narúšajú monumentalitu objektu a dodávajú jeho charakter. V obytnom objekte sa opakuje komerčný parter, na vyšších podlažiach sú byty rôznych výmer. Dispozične sa opakujú od 2. po 4. a následne od 5. po 7.
Na najvyššom ôsmom poschodí sa nachádzajú tri veľkometrážne byty. Každý z bytov má k dispozícii lodžiu. Polyfunkčný objekt má jeden charakteristický prvok, ktorý zjednocuje stavbu v pohľade i v pôdoryse. Je to tvar trojuholníka, ktorý je použitý na fasáde, pri prepojovaní budov, v pôdoryse úprav medzipriestoru budov. Sadové úpravy takisto využívajú trojuholník pri úprave záhonov v trávnatých plochách.
Hlavným motívom úpravy medzipriestoru stavieb bolo vytvorenie prepojenia tejto časti stavby s neďalekým parčíkom. Stromy a zeleň všeobecne vytvárajú ilúziu pokračovania parku. Pod zemou sú umiestnené tri suterénne podlažia. Rampa pokračuje komunikáciou, pozdĺž ktorej sú na 1. NP státia na automobily nájomcov administratívnej časti a komerčné priestory.
Zvyšné voľné plochy sa využívajú ako sklady a priestory potrebné na fungovanie objektu. Medzi 1. PP - 2. PP a 2. PP - 3. PP je navrhnutá jednosmerná rampa, predpokladá sa, že priestory týchto podlaží budú využívať vlastníci bytov. Parkovanie v 2. PP a 3. PP bude pozdĺž komunikácie, plochy okolo schodísk a rampy budú využité ako pivnice a sklady vlastníkov bytov.
Projekt zrealizovala spoločnosť DEVAK, s.r.o., ktorej spolumajiteľom je jeden z autorov. Dielo bolo spracované a zrealizované so súhlasom pôvodných autorov.
Text: Alexandra Müllerová
Ateliér: Čavara architects, Archiktonická kancelária Csanda-Piterka
Foto: Dominik Jursa