Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Dvadsať rokov inovácií vo svete priečok a mobilných stien

Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.

Prezentácia fresky, Nitra

Sprístupnenie vzácnej fresky zo 14. storočia, ktorá bola donedávna ukrytá pod vrstvami omietky za oltárom Snímania z kríža. Architektonické riešenie spočíva v transfere oltára na západnú stenu. Odkrytím a prezentáciou fresky sa podarilo vniesť do súčasnej barokovej architektonickej kompozície interiéru jedinečnú stopu niekdajšej gotickej podoby priestoru.
Diela
Red 309.03.2017
30170
Prezentácia fresky, Nitra
Autori: Ing.arch. Viktor ŠabíkSpolupráca: Ing. arch. Marián HaberlandInvestor: Nitrianske biskupstvoNávrh: 2012 - 2014Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Námestie Jána Pavla II. 1012/7, Nitra, SlovenskoPublikované: 9. marec 2017

Ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, dnes sídlo nitrianskeho biskupstva. Tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je Bazilika svätého Emeráma, ktorá patrí k najhodnotnejším dielam sakrálnej architektúry na Slovensku.

Situácia
Situácia

Bazilika sv. Emeráma vznikla spojením troch stavieb rozličného stavebného slohu. Ide o románsky Kostol sv. Emeráma, Horný a Dolný kostol.

Pôdorys
Pôdorys

Počas vykonávania reštaurátorských prác v interiéri Dolného kostola v roku 2012 bola objavená freska Smrť a Korunovanie Panny Márie. Vzácna maľba sa nachádza na západnej strane steny oddeľujúcej dolný kostol od románskej kaplnky. Tento priestor bol v čase vzniku diela, pravdepodobne v 14. storočí, hlavným liturgickým priestorom Nitrianskeho biskupstva. Maliarska technika a štýl zaraďuje túto fresku k významným príkladom šírenia podnetov talianskeho trecenta v stredoeurópskom maliarstve. Ide o nadčasové dielo. Zatiaľ čo na území Slovenska sa v tom čase ešte len rozvíjala stredoveká maľba, v tejto freske sa už črtá renesancia.

Rezopohľad kaplnkou
Rezopohľad kaplnkou
Foto: Daniel Veselský

Freska bola pred zrakmi ľudí ukrytá niekoľko storočí. Dielo bolo donedávna ukryté pod vrstvami omietky za oltárom Snímania z kríža od rakúskeho majstra Jana Perneggera. Oltár datovaný do roku 1662 je  najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku.

Foto: Daniel Veselský

Nitriansky architekt Viktor Šabík bol prizvaný, aby vyriešil architektonický spôsob prezentácie vzácneho nálezu fresky.

Po diskusii s pamiatkarmi sa podarilo presadiť transfer oltára na západnú stenu toho istého priestoru medzi dva epitafy biskupov v blízkosti miesta odpočinku veľkej slovenskej autority kardinála J. Ch. Korca. Reštaurátori pod dohľadom pamiatkarov oltár opatrne rozobrali a premiestnili, čím sa odkryla freska na stene oddeľujúcej starší priestor apsidy.

Foto: Daniel Veselský

Prezentovaná freska zobrazuje v ľavej časti umierajúcu Pannu Máriu. Okolo ústrednej postavy sú zhromaždení učeníci, medzi ktorými možno rozpoznať Petra, ktorý má pápežské insígnie. V pravej časti je vyobrazené korunovanie Panny Márie. V hornej časti motívu sa nachádza Veronikina šatka s otlačenou tvárou Krista, ktorú držia anjeli.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský

Tvorivým vstupom architektov a novým spôsobom prezentácie fresky sa podarilo vniesť do súčasnej barokovej architektonickej kompozície interiéru Dolného kostola jedinečnú stopu niekdajšej gotickej podoby priestoru.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský

Na severnej stene je odkrytý rad sedílií a pôvodná stredoveká niveleta pod nimi. Ďaľším autorským zásahom bolo nahradenie klenutého dverného otvoru s drevenou výplňou minimalistickým skleneným dverným krídlom. Za dverovým otvorom sa nachádza rameno schodišťa, ktoré bolo postavené v tridsiatych rokoch podľa návrhu Dobroslavy Menclovej.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský
Oltár Snímanie z kríža po premiestnení na západnú stenu.
Oltár Snímanie z kríža po premiestnení na západnú stenu.Foto: Daniel Veselský

Podkaldy: Viktor Šabík, BARAK architekti

Poloha diela

Ing.arch. Viktor Šabík

Súvisiace články

Vložené
6. marec 2017
0
3017
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím