Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pôvodne poľnohospodársky barokový statok v obci Teplá bol vybudovaný v polovici 18. storočia, pravdepodobne podľa konceptu Kiliána Ignáca Dientzenhofera. V druhej polovici 20. storočia bol využívaný štátnym družstvom a do príchodu mníchov - trapistov v roku 1999 bol úplne zdevastovaný. Autorom návrhu prestavby hospodárskeho dvoru na kláštor je britský architekt John Pawson (laureát ceny RIBA) v spolupráci s plzenským architektom Janom Soukupom a jeho ateliérom. Práce na projekte sa začali v roku 2000, základný kameň kláštora bol položený v roku 2002.
Koncepcia areálu nadviazala na historickú osovú kompozíciu objektov a stromových alejí so štvorcovým areálom v jeho strede. Hlavná os západ - východ je definovaná stromoradím pozdĺž pôvodnej príjazdovej cesty ku hlavnému vstupu do rezidenčného (západného) krídla. Cesta pokračuje cez rajský dvor k prejazdu východného krídla. Druhá os vedie domom pre hostí na severe a novostavbami hospodárskeho a technického zázemia situovanými južne od kláštora. Pri tvorbe nového kláštora autori vychádzali z cisterciánskej architektonickej tradície jednoduchosti a kultivovanosti detailov. Svojou skladbou sa konventné budovy držia tradičnej schémy kláštornej dispozície. Minimalistická architektúra reflektuje prostý mníšsky život, zároveň je obohatená o priehľady z interiérov do meniacich sa obrazov okolitej krajiny.
Kostol bol vysvätený v roku 2004. V roku 2007, kedy sa stal kláštor priorstvom, začala rekonštrukcia bývalého ovčína na dom pre hostí. V roku 2011 bol kláštor povýšený na opátstvo a vtedy sa začali práce na projekte výrobného objektu (výroba horčice podľa starého trapistického receptu), ktorý bol skolaudovaný v decembri 2014. V súčasnosti sa pripravuje projektová dokumentácia novostavby kaplnky v blízkosti domu pre hostí. Kláštor je v súčasnosti plne funkčný, ale v súlade so stáročnou tradíciou tvorby kláštorov bude trvať ešte nejaký čas, než dôjde k jeho dokončeniu.
Tvarovanie priestorov je podriadené optickým kvalitám pôsobenie svetla a tieňa. Biele steny interiérov odrážajú premenlivosť denného svetla, od neho je odvodená aj hmotnosť či nehmotnosť všetkých konštrukčných prvkov. Svetlo spája pôsobenie starých aj nových častí a je hlavným vyjadrovacím prostriedkom stavby.
Podklady: Ing. arch. Jan Soukup