Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Laureátkou Ceny Oskára Čepana 2018 je Emília Rigová, rozhodla o tom odborná medzinárodná komisia na čele s vedúcim kurátorom Múzea moderného umenia vo Viedni (mumok) Rainerom Fuchsom. Prístup umelkyne k tvorbe je jednoznačne genderový, skúma priepustnosť hraníc ľudskej identity, kriticky nahliada na stereotypy spojené nielen s vnímaním svojho rómskeho pôvodu, ale aj s globálnym fungovaním narácií v kultúre a umení vôbec.
"Vysoká umelecká kvalita finalistov spôsobila, že proces výberu víťaza bol nepopierateľne veľkou výzvou. Po dlhých diskusiách, analyzujúcich diverzitu nie len konštelácie prezentácií, ale aj rôznorodé pozície a nastavenia umelcov, je víťazkpu Ceny Oskára Čepana 2018 Emília. Otázky nastolené v nespočetných umeleckých štýloch a médiách v rámci výstavy nie len prezentovali citlivé a relevantné názory, postoje a pocity umelcov, ale zaoberajú sa aj zásadnými problémami našej doby.
Prostredníctvom svojho umenia Emília reflektuje a háji mechanizmy slobody identity, obzvlášť v čase globálnych neistôt a politík strachu. Používajúc svoje umenie ako nástroj osobných a sociálnych pozícií stavia na mnohonásobných identitách, ktoré ponúka politický a globálny diskurz o problematikách „inakosti“. Jej postoj nie je limitovaný na lokálne (identity) politík a problematík, ale, ako to vnímajú členovia medzinárodnej poroty, ponúka politickú pozíciu, ktorá je ďalej posilňovaná zreteľným umeleckým jazykom. Porota rozpoznala v jej mnohovrstevnej umeleckej pozícii potenciál," napísali dnes vo svojom vyhlásení členovia odbornej komisie: Rainer Fuchs, Michal Novotný, Kiki Petratou, Lora Sariaslan. Porota zároveň vyzdvihla "kreativitu a individualitu, ktoré boli nádherne prítomné vo video-portrétoch o umelcoch, obzvlášť v tom o Borisovi Sirkovi". Ich autormi sú režiséri Daniel Rihák a Miro Remo.
„Volám sa Emília Rigová aka Bári Raklóri. Som Emília, som Bári, som žena, som Rómka, som Slovenka, som Európanka a som ešte omnoho viac. Všetky tieto aspekty mojej identity sa pretavujú svojimi stopami aj do mojich prác. Každé z vystavených diel potrebuje pre svoje dokončenie pohľad diváka – až ním sa koná, až prostredníctvom neho naozaj vstupuje do reality. Svet nemá len jeden rozmer, ale mnoho dimenzií, podobne ako každý z nás,“ hovorí Emília Rigová (1980).
Umelkyňa, rodáčka z Trnavy, ktorá žije striedavo aj v Banskej Bystrici, vizuálne ale aj kurátorsky a publicisticky skúma problematiku dynamiky potláčania etnických či sexuálnych menšín v dejinách a v súčasnosti. Zaujíma ju manipulácia väčšinového diskurzu a skresľovanie kolektívnej pamäte – venovala sa napríklad téme rómskeho holokaustu. Zo svojej špecifickej ženskej pozície vedome nastavuje zrkadlo spoločnosti formou digitálne manipulovaných obrazov, objektov, videí a performancií, ktoré sú neraz fyzicko-mentálnymi skúsenosťami aj za cenu bolestivého testovania vlastnej duševnej a telesnej výdrže.
Odborná komisia v zložení Rainer Fuchs, Michal Novotný, Kiki Petratou a Lora Sariaslan vybrala začiatkom júla tohto roku štyroch finalistov 23. ročníka Ceny Oskára Čepana umelcov: Luciu MIČÍKOVÚ (1986), Adama NOVOTU (1984), Emíliu RIGOVÚ (1980), Borisa SIRKU (1981). Následne v kurátorskom vedení Lucie Gregorovej Stach mohli návštevníci vidieť ich výstavu s podtitulom Time Afer Time. Umiestnená bola symbolicky v ikonických priestoroch bývalého obchodného domu Dunaj s výhľadom na Námestie SNP v Bratislave - ako na svedka najväčších revolučných zmien v našej nedávnej histórii.
"Vo finále sa stretli štyri zrelé osobnosti - tvorivo i osobnostne. Zameraním tvorby zároveň veľmi rôznorodé a odlišné. O to mala odborná komisia sťažený výber víťaza, o ktorom viedla skutočne niekoľko hodinové vyčerpávajúce diskusie," zhodnotila aktuálny ročník, nová riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia, organizátora Ceny Oskára Čepana, ktorá tento ročník aj koordinovala a priniesla do organizácie a filozofie projektu zásadné zmeny Lucia Gavulová a kurátorka Lucia Gregorová Stach.
Súťaž organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia a ako spoluorganizátor privátna platforma na podporu umenia collective.