Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Ako architekti tvoríme skôr tú "druhú", umelú prírodu. Mal by to však byť doplnok zdravého pôvodného prostredia. To by sme potrebovali dobre poznať. Ak by som sa minulý mesiac opýtal, koľko stromov je na svete, asi by som nedostal odpoveť. Teraz by to malo byť jasnejšie.
Tím vedcov z Yale univerzity a Holandského inštitútu ekológie publikoval výsledky svojho výskumu, v rámci ktorého odhadol počet všetkých stromov na Zemi. Viac informácií nájdete v Nature.
Vedci pre sčítanie stromov skombinovali dva zdroje dát. Satelitné snímky a ručné spočítanie stromov respektíve ich hustoty na ploche 430 tisíc hektárov.
Snímky zo satelitov umožňujú merať plochu pokrytú vegetáciou. Nemajú však dostatočné rozlíšenie pre zistenie hustoty stromov v jednotlivých lokalitách. Na základe satelitných snímok iný tím vedcov odhadol v roku 2005 počet stromov na 400 miliárd.
Skombinovanie s dátami o hustote zistených spočítaním a ich využitie na odhad hustoty v ostatných lokalitách prinieslo teraz výrazne vyšší výsledok. Podľa aktuálneho výskumu je totiž na Zemi až 3 040 miliárd stromov. Na jedného človeka pripadá tak približne 413 stromov.
V tropických a subtropických pralesoch je 1 300 miliárd stromov - to je 43% všetkých stromov. V severských pralesoch, v Severnej Amerike, v Škandinávii a Rusku je 750 miliárd stromov - 24% z celkového počtu.
Ročne podľa vedcov začina rásť 5 miliárd nových stromov. 15 miliárd z toho vyrúbeme, alebo odumrie. Celkovo tak počet stromov klesá ročne o 10 miliárd kusov. Podľa odhadu vedcov prišla Zem od začiatku poľnohospodárskej činnosti ľudstva pred 12 tisíc rokmi o 46% stromov.