Advertorial

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Domy ako stromodrapy

Holandský architekt Raimond de Hullu predstavil svoj koncept "zeleného bývania" v meste (a nielen tam).
Diela
Red 115.07.2015
11140+1
Domy ako stromodrapy

Raimond de Hullu spolu so svojou spoločnosťou OAS1S, ktorú založil pre tento účel predstavil koncept zlúčenia architektúry a prírody do jedného celku. Forma domov je inšpirovaná stromami. Stromy sú tu prezentované vertikálne orientovanými domami s bohatou vegetačnou fasádou.

Tieto "stromodrapy" používajú pre svoju konštrukciu ekologické materiály, prevažne na báze dreva, recyklovaných materiálov, organickej izolácie s vysokým tepelným odporom, trojitým zasklením, zelenou fasádou... sú tvorené s ambíciou čo najväčšej samostatnosti.

 Zachytávajú vodu, slnko, poskytujú kyslík, prístrešie a aj jedlo. Vysoké štíhle domy majú približný rozmer vzrastlého stromu. Pôdorys má 6 x 6m. Vysoké sú 12 metrov.

Základná forma sa dá rôznym spôsobom upravovať. Tvorí však samostatnú nezávislú jednotku.

Tieto samostatné domy - stromy možno zoskupovať do rôznych štruktúr a vytvoriť "lesu podobnú" obytnú časť, ako súčasť mesta, ktorá je mixom stromov, stromom podobných budov, organických a zelených verejných priestorov bez áut.

Ak sa táto predstava Raimonda de Hulla splní, mohla by časť ľudí aj vo vysokourbanizovanom prostredí žiť v "mestských lesoch", v "sebestačnom" prírodnom prostredí.

"Predstavte si, že okolo vás bude iba zeleň"..."predstavte si rastúce kvety, alebo paradajky na fasáde"... hovorí autor návrhu.

Ak by boli tieto mini-lesy vložené ako enklávy v dnešných fungujúcich mestách, ich obyvatelia by mohli teoreticky používať hromadnú dopravu a ostatnú mestskú infraštruktúru celého mesta a tak kompenzovať niektoré z problémov v oblasti životného prostredia, ktoré zvyčajne prichádzajú s životom v takomto špecifickom prostredí.

Zaujímavá je aj otázka hustoty zástavby. Tá je síce nižšia, ako hustota jadrového mesta, zároveň však omnoho vyššia, ako priemerná hustota prímestskej obytnej zástavby. Zároveň je hustota takýchto alternatívnych komunít z dvojakého využitia pôdy - prostredie zároveň slúži aj ako park. Koncept je schopný zvládnuť aj multifunkčné využitie (bývanie, práca, kancelárie, malé hotely...). Dokonca použitie je možné aj mimo urbanizačných centier, ako zázemie pre rekreáciu.

Aby takáto alternatíva bola schopná prežiť, je nutné myslieť aj na formy vlastníctva budov a pôdy. De Hullu plánuje komunitné a zverenecké vlastníctvo. Pozemky by vlastnila nezisková organizácia, a majitelia domov by boli viazaní už pri kúpe pravidlami, ktoré by museli prísne dodržiavať. Aj následný predaj by bol kontrolovaný vrátane predaja domov s limitovaným ziskom. Toto by mal byť osvedčený koncept pre cenovo dostupné bývanie. 

Podobných konceptov bolo prezentovaných už viacero. Tento zaujal najmä efektnými vizualizáciami a širokou publicitou. Nie všetko, je také jednoduché, ako sa prezentuje a mechanická aplikácia jedného typologického druhu je pre funkčný organizmus sídla problematická. Je to však minimálne zaujímavý koncept, ktorý ukazuje možnosti. Mnohé z predvedeného potenciálu sa dá uskutočniť a určite aj týmto smerom sa bude rozvíjať jedna z vetiev tvorby prostredia, ktoré nás obklopuje.

OAS1S v súčasnosti hľadá priestor, pre prvú modelovú realizáciu. (Zdroj OAS1S). Viac v nasledujúcom videu.

88929
Youtube

Poloha na mape

Vložené
15. júl 2015
0
1114
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím