Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Ak chceme využiť urbánny priestor pre časovo obmedzené podujatia, akcie, výstavy, prezentácie... je to možné aj bez provizórnych riešení. A pritom tak, že "príchod", fungovanie a "odchod" objektov prostredie nezaťaží a nezanechá v ňom žiadne nežiadúce stopy.
Jedna z možných ciest pri hľadaní plne reverzibilných a mnohonásobne použiteľných riešení môže byť aj nasledovná - použitie "City modulov". Nie je to iba teoretický experiment. Reálne testovanie v paxi prebiehalo počas posledných troch rokov vo viacerých českých mestách.
City moduly vznikli v roku 2013 v rámci projektu "Otvorené", kde Moravská galéria reagovala na nízky záujem verejnosti a chcela sa zapojiť do mestského života. Podľa návrhu atelieru Chybík + Krištof AA vznikli City moduly lichobežníkového tvaru, ktoré umožnili otvoriť priestor galérie mimo vlastnú budovu.
Od tejto doby si City moduly získali popularitu medzi architektami, umelcami, dizajnérmi, mestskými predstaviteľmi aj neziskovými organizáciami. Zdá sa, že firma KOMA MODULAR, ktorá moduly vyrába a iniciovala ich vývoj, trafila do čierneho. Moduly sú už vnímané ako priestorové logo a prenajíma ich na rôzne účely využitia. Prierez, kde všade bolo možné vidieť ich realizácie je zhrnutý v dizajnovom časopise Koma City, ktorý si môžete prelistovať po kliknutí na obrázok nižšie.
V minulom roku bola zostava City modulov rozšírená o novú líniu Lighthouse. Tento citymodulový maják použil minuloročný Zlín Designweek, tiež aj Filmový festival detského filmu, akcia Ynspirology usporiadaná známym tanečníkom Yemi A.D. a v závere roka bol umiestnený na Jihlavskom námestí v rámci Festivalu dokumentárneho filmu. Organizátori ho využívali ako kaviareň s miestom pre stretávanie a workshopy.
Podobné riešenia môžu slúžiť aj pre edukatívne podujatia, ako napríklad akcie Ostro sledovaná prsia, kde poskytli zázemie pre Alianciu žien s rakovinou prsníka a zoznamovali verejnosť s prevenciou proti tejto zákernej chorobe v Prahe a Brne, alebo ako pódium pre umelecké vystúpenia. City moduly bolo možné vidieť aj ako súčasť umeleckého vystúpenia na festivale svetla Signál v Prahe, ktoré využil holandský umelec Matthijs Munnik pre svoju svetelnú performanciu. Variabilitu skladania City modulov do rôznych tvarových variácií bolo možné vidieť na pražskom Desigbloku v rokoch 2014, 2015 i 2016.
City moduly tiež pomohli prezentovať čakárne mm cité pre lepšie mesto, ale uplatnili sa aj ako prezentácie rôznych živnostníkov v rámci akcie SDÍLKO premiérovo predstavené v Kopřivnici a úspešne zopakované v Ostrave Porube.
Architektonický presah City modulov dokázala zostava propagácie nových typov automobilov BMW v rámci stého výročia automobilky pri príležitosti karlovarského filmového festivalu od štúdia Olgoj Chorchoj.
Použitie takéhoto riešenia je veľmi široké, čo dokazujú uskutočnené realizácie vrátane zatiaľ posledného využitia na brnenských vianočných trhoch.
City moduly sú unikátne najmä svojim jedinečným patentovaným tvarom. Nejedná sa totiž o bežný kváder, ale o hranol lichobežníkového tvaru. Týmto atypickým tvarom CITY moduly ponúkajú rôzne architektonicky a umelecky atraktívne modulárne zostavy. City moduly KOMA sú novinkou v modulárnej architektúre. Jednoduchou zmenou základnej geometrie, symetrickým zošikmením oboch kratších strán modulu, vzniká úplne nový produkt. Vďaka tejto drobnej, avšak na prvý pohľad zrejmé transformáciu nie je City modul vnímaný ako kontajner, ale ako dizajnový mestský mobiliár v mierke drobnej dočasnej architektúry, možno niektoré z vyššie uvedených realizácií buudú inšpirovať aj Vás.