Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Záznam z prednášky Niny Bartošovej z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave (štvrtok 22. marca 2017).
Prednáška Niny Bartošovej predstaví dielo Vladimíra Karfíka (1901 - 1996), so zameraním sa na jeho tvorivé obdobie počas pôsobenia v medzivojnovom Zlíne a v povojnovej Bratislave.
Prednáška prezentuje nielen zaujímavú tému, ale aj množstvo analytickej práce, ktorá bola vykonaná v rámci výskumného projektu „Architekt Karfík a priemyselná architektúra 30. – 50. rokov 20. storočia“ (č. 17-341-04086), podporeného z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia).
Odborný výklad približuje Karfíkovu osobnosť a tvorbu, v ktorej sa okrem priemyselných stavieb objavujú školy, administratíva, obytné objekty ale aj urbanistické návrhy.
Výskum reflektuje architektovo pôsobenie u Baťu, ktoré tvorí kľúčovú časť Karfíkovej tvorby, a snaží sa identifikovať jeho vplyv aj v neskoršom diele, po príchode do Bratislavy. Karfíkovo dedičstvo však nespočíva len v architektonických projektoch. Počas obdobia, ktoré strávil v Bratislave sa vyznamenal predovšetkým ako profesor Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1946 - 1971. Jeho pedagogické pôsobenie výrazne ovplyvnilo desiatky jeho študentov, ktorí sa k jeho „škole“ dodnes hlásia. Z tohto dôvodu sa výskum dotýka aj osobnejšieho profilu architektka, či už cez publikované texty jeho študentov, ale aj cez osobné rozhovory, vrátane rozhovorov s jeho rodinnými príslušníkmi.
Práve takýto výskum je veľmi cenný. Dokument je dokladom, koľko zaujímavého materiálu sa podarilo zhromaždiť. Dozvieme sa mnoho o segmente našich skorozabudnutých dejín. O kultúrnom a priemyselnom dedičstve i silnej tvorivej osobnosti.
Východiská výskumu poskytli materiály nachádzajúce sa v Štátnom okresnom archíve Zlín, v Štátnom archíve v Prešove, ale tiež v nespracovanom osobnom fonde archívu Múzea mesta Brna, v ktorom sa nachádzajú okrem dokumentov z obdobia Zlína (1930 - 1946), Bratislavy (1946 - 1978) a Malty (1978 - 1982), aj čiastkové informácie týkajúce sa Karfíkovej praxe u významného švajčiarskeho architekta LeCorbusiera v Paríži, alebo jeho pôsobenia u Franka Lloyda Wrighta v Spojených štátoch Amerických. Plánmi objektov, ktoré Karfík navrhol po druhej svetovej vojne, po príchode do Bratislavy pre Závod Dynamit-Nobel (Závod Mieru) disponuje zas predovšetkým Archív mesta Bratislavy. Významným zdrojom informácií bola taktiež Karfíkova autobiografia, publikované rozhovory, ako aj vedecké články, dobová tlač, ale aj architektove vlastné texty a publikácie. Osobnú dimenziu prinieslo niekoľko rozhovorov s rodinnými príslušníkmi architekta a jeho bývalými študentami.