Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Získame likvidovaním jadrového odpadu ďaľšiu energiu?

Zdá sa, že recyklácia odpadu v jadrovej energetike ešte môže priniesť zaujímavé výsledky.
Tech
Red 125.10.2015
2770+0
Získame likvidovaním jadrového odpadu ďaľšiu energiu?

Hoci je nukleárna energia rozporuplná, zatiaľ je jednou z nosných spôsobov výroby energií. Jej ajväčším rizikom je rádioaktívny odpad a jeho bezpečné ukladanie. Vyhorené uránové tyče sa však z odpadu ľahko môžu zmeniť na cennú surovinu a palivo pre štiepne reaktory nových generácií.

Oživiť a rehabilitovať ju sa rozhodli dvaja absolventi jadrovej fyziky z MIT – Mark Massie a Leslie Dewan, ktorí založili startup Transatomic Power. Chcú znovuoživiť soľný reaktor zo 60. rokov. Na rozdiel od dnes široko využívaných ľahkovodných reaktorov (LWR) používa tento typ reaktora na chladenie zmes roztavených solí. Nový koncept však oproti starým soľným reaktorom z minulého storočia používa namiesto zmesi fluoridu berýlia a líthia s uránom len fluorid líthia a UF4.

Toto riešenie umožňuje pojať asi 27x viac uránu. Väčšie množstvo uránu v soli, spolu s väčším množstvom soli v jadre, umožňuje udržiavať kritickú hladinu (pre prebiehanie štiepnej reakcie) pomocou buď veľmi nízko obohateného uránu, alebo pomocou vyhoreného jadrového paliva. Podrobný materiál o novej koncepcii reaktora nájdete v tomto PDF súbore.

Parametre reaktora s roztavenou soľou (Molten Salt Reactor, MSR) v porovnaní s ľahkovodným reaktorom (Light Water Reactor, LWR) sú viac ako impozantné. Kým ľahkovodný reaktor dokáže zužitkovať len 3-4% paliva, MSR ho využije až 96%. Tomu zodpovedá aj adekvátne nižšie množstvo odpadu putujúceho do úložiska – ide len o 2,5%, čiže 1/40 množstva, ktoré produkujú súčasné reaktory.

Prevádzka staronového typu reaktora je navyše bezpečná – pracuje pri atmosférickom tlaku a pri výrazne nižších teplotách oproti LWR reaktorom. MSR reaktor s menovitým elektrickým výkonom 550 MWe má účinnosť využitia paliva prepočítanú na 1MW výkonu až 75x vyššiu ako ľahkovodné reaktory.

ednou z najatraktívnejších vlastností však je schopnosť spotrebovať odpad zo súčasných jadrových elektrární. Podľa Transatomic Power by táto technológia dokázala transformáciou 270 tisíc ton súčasného jadrového odpadu pokryť 72 rokov celosvetovej spotreby elektrickej energie.

To nevyzerá zle. Zdá sa, že recyklácia odpadu sa v jadrovej energetike ešte môže stať zaujímavým biznisom. Okrem toho dokážu takéto reaktory omnoho lacnejšie a efektívnejšie využiť aj „čerstvé“ palivo s nízko obohateným uránom. Zrejme ostré súdy nad jadrovou energetikou nemusia byť také jednoznačné. Dostupný a efektívny zdroj elektrickej energie, ktorý by navyše likvidoval nebezpešný rádioaktívna odpad by bol mimoriadne zaujímavý.

Paranorma - levitujúce okná bez limitov
BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie
14347
Youtube

Zdroj: Techbox, Transatomic Power. Titulný obrázok vizualizácia pripravovanej pilotnej prevádzky Transatomic Power.

Porovnanie nákladov na investície a prevádzku podľa zdrojov energie (v dolároch na megawathodinu), modrá - investície, červená - prevádzka.
Porovnanie nákladov na investície a prevádzku podľa zdrojov energie (v dolároch na megawathodinu), modrá - investície, červená - prevádzka.

Poloha na mape

Vložené
25. október 2015
0
277

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím