Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vo World Solar Challenge sa súťaží vo viacerých triedach vozidiel, hlavnou a najpopulárnejšou zameranou na vývoj čo najefektívnejšieho pohonu a dojazdu je trieda Challenger.
Víťazom tejto triedy sa stal holandský tím Nuon Solar Team z Technickej univerzity v Delfte s autom Nuna8 a obhájil tak prvenstvo spred dvoch rokov. Na prejdenie 3021 km potreboval 37 hodín 56 minút a 12 sekúnd čistého času a dosiahol tak priemernú rýchlosť 79.6 km/h.
Na druhom mieste skončil s odstupom 8 minút a 20 sekúnd ďalší holandský tím Solar Team Twente, ktorý viedol v prvej časti pretekov, a na treťom s odstupom už takmer 54 minút japonský tím z Tokai univerzity v Tokiu.
Vozidlá v triede Challenger sú jednomiestne, majú štyri kolesá, maximálnu dĺžku 4.5 metrov, šírku 1.8 metra a plochu solárnych panelov maximálne 6 m2. Batérie sú limitované hmotnosťou podľa použitej technológie, pričom limit zodpovedá u každej technológie kapacite cca 5 kWh.
Test Nuna8 pred štartom pretekov (video: Nuon Solar Team):
Vozidlá vyrážajú zo štartu viacdňových pretekov s plnou nabitou batériou, následne ju môžu dobíjať ale len zo slnečného žiarenia. Jazdiť je možné od 8:00 do 17:00. Dobíjať batérie je možné aj mimo tohto času, vtedy tímy dobíjajú batérie aj naklonením solárnych článkov pre čo najefektívnejšie nabíjanie.
Predbehnutie konkurenčného tímu Solar Team Twente, ktorým sa Nuna8 dostalo do vedenia (video: Nuon Solar Team):
Nuna8 má 391 solárnych článkov z monokryštalického kremíka s účinnosťou 24%, motor Mitsuba s efektívnosťou 96% a regeneratívne dobíjanie batérií pri brzdení. Telo má najmä z uhlíkových vlákien a jeho hmotnosť je 160 kg.
Článok bol uverejnený na Dsl.sk.