Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Chen experimentoval s monomérom s názvom gama-butyrolaktón, známym pod skratkou GBL. Táto bezfarebná kvapalina je bežné činidlo, ktoré sa používa vo forme roztoku na čistenie, odstraňovanie lepidla a pod. Pritom výskumníci vypracovali metódu, ktorá z GBL nielenže urobí polymér, ale tento polymér môže mať aj rôznu podobu. Zistili, že zmenou podmienok reakcie a katalyzátorov možno vytvoriť buď lineárnu, alebo cyklickú verziu polyméru. Navyše nový polymér, nazvaný poly(GBL), sa veľmi podobá na P4HB, polymér, ktorý sa používa ako biologicky odbúrateľná forma plastu. Vzhľadom na lacnejšiu výrobu by poly(GBL) mohol nahradiť P4HB na rastúcom trhu bioplastov.
Poly(GBL) však má ešte ďalšiu vlastnosť, ktorá ho robí vhodným na výrobu ekologicky šetrných plastov. Vedci totiž vyvinuli reverznú tepelnú reakciu, pri ktorej sa polymér vráti do svojej pôvodnej formy monoméru. Na rozdiel od súčasných bioplastov, ako je napr. PLA, ktoré sú len čiastočne biologicky odbúrateľné, poly(GBL) je touto reverznou reakciou úplne recyklovateľný. Odpad tvorený predmetmi vyrobenými z materiálu poly(GBL) teda možno recyklovať použitím tepelnej reakcie (vlastne zohriatím na 220 až 300 °C). Vráti sa tak do pôvodnej monomérnej formy a je opäť pripravený na polymerizáciu.
Tento objav by mohol priniesť prelomovú výrobu bioplastov, ktoré nie sú postavené na báze ropy a možno ich ľahko recyklovať. Ide o prvý skutočne udržateľný biopolymér, navyše biologicky obnoviteľný a recyklovateľný. Objav, ktorý si vedci už dali patentovať, bol nedávno opísaný v časopise Nature Chemistry.
Zdroj: digitaltrends.com, Itnews.sk