Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.
Vo Veľkej Británii sa v súčasnosti dokončuje už druhá veľká fotovoltaická elektráreň postavená na vodnej hladine. Informovala o tom verejnoprávna televízia BBC.
Elektráreň sa nachádza na umelom rezervoári vody Queen Elizabeth II v blízkosti londýnskeho letiska Heathrow. Na jej konštrukcii a prevádzke sa podieľajú spoločnosti Lightsource a Thames Water.
Elektráreň sa skladá z celkom 23 046 modulov s článkami z monokryštalického kremíka. Má inštalovaný výkon 275 W a celkový inštalovaný výkono 6.33 MW. Za rok by mohla vyrobiť 5.8 GWh elektrickej energie.
Bude mať plochu 57.5 tisíc m2 - približne desatinu plochy vodnej nádrže. Použitá plávajúca platforma bude pozostávať zo 61.7 tisíc plávákov a 177 kotiev.
Elektráreň má byť dokončená ku koncu tohto mesiaca (marca). Stane sa najväčšou fotovoltaickou elektrárňou na vode v Európe. Predbehne tak dalšiu britskú elektráreň s plochou 45.5 tisíc m2 na rezervoári Godley v okolí Manchestru.
(Problematickou ostáva otázka účinnosti a návratnosť investícií elektrárne v britských podmienkach s menšou intenzitou slnečného žiarenia a väčším počtom zamračených dní ako v iných krajinách).
Podobné projekty vznikajú aj inde na svete.
Japonská spoločnosť Kyocera TCL Solar uviedla pred rokom do prevádzky dvojicu solárnych fotovoltaických elektrární umiestnených na vode.
Spoločnos je spoločnou dcérskou firiem Kyocera a Century Tokyo Leasing.
Väčšia z elektrární má inštalovaný výkon 1.7 MW. Nachádza sa na nádrži Nishihiraike v Japonsku. Menšia sa rozkladá na nádrži Higashihiraike a má 1.2 MW inštalovaného výkonu.
V oboch elektrárňach je spolu 11 256 panelov s maximálnym výkonom 255 Wattov. Za jeden rok by mali vyrobiť spolu cca 3.3 GWh elektrickej energie - to je spotreba cca 920 domácností.
Elektrárne umiestnením na vode nezaberajú užitočnú pôdu a podľa spoločnosti by vďaka chladeniu vodou mali byť efektívnejšie ako pri umiestnení na súši v rovnakej lokalite. (Pri zohrievaní panelov sa ich efektivita znižuje). Podľa výrobcu elektráreň tiež znižuje odparovanie vody a rast rias.
Zdroj: Dsl.sk