Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt "Dom Indoors" je posledným výsledkom výskumu newyorskej spololčnosti asmbld.
Vo veľkých mestách rastie cena nehnuteľností rýchlejšie ako príjmy obyvateľov. To vytvára tlak na ľudí i firmy, aby sa uspokojili so stále menšími priestormi. Kľúčovou sa stáva teda otázka, ako môžeme vytvoriť viac priestoru v priestore, ktorý máme k dispozícii? Odpoveďou by mohlo byť variabilné využívanie toho istého priestoru. Jeho rekonfigurácia, zmena usporiadania Pružné prispôsobenie meniacim sa požiadavkám podľa potreby.
Dá sa to urobiť prostredníctvom drobných robotov, ktoré zostavujú malé moduly do požadovaného tvaru. Predstavu o usporiadaní i pokyny k zmenám môže používateľ (podľa predstáv tvorcov) zadávať priamo na svojich mobilných telefónoch, alebo iných prenosných zariadeniach. Roboti úpravy vykonajú za niekoľko minút.
Užívatelia si môžu vytvárať vlastné návrhy, ale si môžu stiahnúť hotové riešenai z internetu. Výslednok doslova vyrastá zo zeme. Keď je to potrebné, podoba sa dá hocikedy zmeniť.
Systém Dom Indoors môže pomôcť podnikom rýchlo regovať na meniace sa potreby. Aktuálne sa môže meniť počet konferenčných miestností, samostatných kancelárií, a podobne ... operatívne na požiadanie majiteľa. Prípadne sa úplne prestavia priestor podľa toho, aké podujatie bude v budove prebiehať.
Systém môže byť použitý takmer v akomkoľvek otvorenom priestore. V pasívnom stave vyzerá ako typická priemyselná dvojitá podlaha.
Prácu vykonávajú malí roboti, pretože ľudská práca je pomalá a drahá. Roboti pracujú v prázdnom priestore pod podlahou. Orientujú sa pomocou svetelných čidiel a značiek na povrchu podlahy.
Drobné dieliky stavebnice sú umiestňované na svoje miesto, vrstva po vrstve.
Modulárne prvky môžeme chápať ako jednotlivé pixely. Vytvoriť sa dajú z rôznych materiálov a povrchov. Užívatelia si môžu navrhnúť akýkoľvek 3D tvar. Je to akoby sa Minecraft stal realitou.
Podobný princíp úpravy priestorov funguje aj vo väčšej mierke. Jednu z rozpracovaných možností si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu.
Je to ďalšia technická alternatíva, ktorá môže ovplyvniť spôsob pretvárania okolitého prostredia.
Zdroj: asmbld.