Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Austrálski astronómovia na čele s Duncanom Wrightom z Univerzity Nového Južného Walesu objavili doteraz najbližšiu potenciálne obývateľnú exoplanétu. Planéta s označením Wolf 1061c je približne 4,3-krát hmotnejšia ako Zem a okolo svojej hviezdy obieha s najmenej dvoma ďalšími planétami. Vedci o svojom objave informovali prostredníctvom časopisu The Astrophysical Journal Letters.
Hviezda Wolf 1061 sa nachádza štrnásť svetelných rokov od Slnka v súhvezdí Hadonos. Ide o červeného trpaslíka, ktorý je výrazne menší a chladnejší ako Slnko. Spomínané tri planéty ho obehnú raz za päť, 18 a 67 dní. Zvyšné dve planéty sú najmenej 1,4-krát, respektíve 5,2-krát hmotnejšie ako Zem.
Podľa Wrighta ide o "veľmi vzrušujúci objav", pretože všetky tri planéty majú dostatočne malú hmotnosť na to, aby boli kamenné a mali pevný povrch. Prostredná, teda Wolf 1061c, sa navyše nachádza v tzv. obývateľnej zóne, v ktorej by mohla existovať voda v kvapalnom stave. Takáto voda je považovaná za základnú požiadavku pre vznik života. Zvyšné planéty sú mimo obývateľnej zóny - na vnútornej (Wolf 1061b) je príliš horúco a na vonkajšej (Wolf 1061d) zasa príliš chladno.
Astronómovia už objavili viacero potenciálne obývateľných planét nachádzajúcich sa relatívne neďaleko od Zeme, žiadna z nich však nie je tak blízko ako Wolf 1061c. Členovia rovnakého výskumného tímu ohlásili už v roku 2012 možnú existenciu planéty v obývateľnej zóne, ktorá má byť vzdialená len dvanásť svetelných rokov od hviezdy Tau Ceti. Zatiaľ však nie je jasné, či vtedy zachytené signály skutočne patria planéte, vysvetlil spoluautor článku Robert Wittenmyer. V najnovšom prípade sú dôkazy podľa neho spoľahlivé.
Zdroj: Itnews