Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Najnovší príklad použitia metamateriálov predstavili výskumníci z Harvardovej univerzity. Zverejnené video ukazuje namiesto zakriveného kusa skla, známeho z fotoaparátov a ďalekohľadov, vrstvu priehľadného kremeňa, tenšiu než ľudský vlas, pokrytú miliónmi stĺpikov z nanočiastočiek oxidu titaničitého. Tie sú usporiadané do špeciálnych vzorov, ktoré lámu a sústreďujú dopadajúce svetlo.
Každý konkrétny vzor sa zameriava na svetlo inej farby. V podstate teda robí to isté ako sklená šošovka, ibaže bez skla. Na vytvorenie presných vzorov sú potrebné zložité počítačové kalkulácie, aby sa replikoval zaostrovací efekt tradičného objektívu.
Prototyp metašošovky má priemer 2 mm, ale iba z dôvodu obmedzenia výrobným zariadením Harvardovej univerzity. V zásade platí, že metóda umožňuje akúkoľvek veľkosť. Presný charakter šošovky závisí od rozloženia a kompozície stĺpikov.
Tím pracoval s kremíkom, ktorý funguje dobre v infračervenej oblasti. Iné materiály možno použiť na výrobu ultrafialovej šošovky. Odlišné ohnisko sa dá dosiahnuť zmenou veľkosti, rozstupu a orientácie stĺpikov.
Okrem malých rozmerov, nízkej hmotnosti a zvýšenia kvality má nový „metaobjektív“ aj ďalšiu výhodu – dá sa ľahko vyrábať vo veľkom. Šošovky sú totiž planárne, a tak ich možno vyrábať vo fabrikách na výrobu počítačových čipov.