Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Vrstva miliónkrát tenšia ako papier by nám mohola pomôcť efektívne získavať čistú vodu. Grafén je vrstva grafitu (čistého uhlíka) s hrúbkou jedného atómu. Jeho najväčší potenciál je pravdepodobne v elektronike a pri výrobe energie. Podľa vedcov z austrálskej Monash University a americkej University of Kentucky môže byť tento „zázračný materiál“ použitý aj ako hyperefektívny filter vody.
Mainak Majumder z Monash University pracuje s grafénom už sedem rokov. Okrem vodného filtra vyvinul tím pod jeho vedením aj „superpiesok“, čo je prípravok obsahujúci grafén, ktorý by sa dal použiť na čistenie ropných škvŕn. Vedecký tím skúma aj možnosti využitia tohto materiálu v superkondenzátoroch na akumuláciu energie.
To, že grafén je vysoko účinný filter vody, je už dlhšie známe. Doteraz nebol známy spôsob komerčnej aplikácie tohto javu. Vedcom sa však, zdá sa, podarilo vytvoriť grafénový filter, ktorý sa dá vyrábať aj priemyselne. Kľúčovým bol vývoj viskóznej formy oxidu grafénu, ktorý sa dá rozotrieť do veľmi tenkej a rovnomernej vrstvy. Takto možno vytvoriť štandardné ploché filtre s unikátnymi vlastnosťami.
Výhodou nového vodného filtra je jeho účinnosť pri odfiltrovaní chemikálií a baktérií vysokou rýchlosťou. „Množstvo čistej vody, ktorú môže filter produkovať, je osem až deväťkrát vyššie ako pri použití bežného filtra,“ hovorí Mainak Majumder. Grafén môže odfiltrovať čokoľvek, čo je väčšie ako jeden nanometer (teda 100 000-krát menej ako hrúbka ľudského vlasu). Môže odstrániť množstvo znečisťujúcich látok, ktoré voda obsahuje, napr. aj chlorid sodný.
Grafén je naviac veľmi stabilný a nedegraduje tak ľahko v reálnom nasadení. Vedecký tím, spolu s priemyselným partnerom Ionic Industries oslovujú investorov na komerčnú výrobu grafénových filtrov.
Zdroje: Nature Communications a Pcrevue.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu