Advertorial

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

LED zdroje svetla už majú svoju alternatívu

Zdá sa, že ňou može byť laser. Tím vedcov z Arizonskej štátnej univerzity vyvinul monolitický (polovodičový) laser, ktorý je schopný pokryť celé viditeľné spektrum.
Tech
Red 101.08.2015
6710+0
LED zdroje svetla už majú svoju alternatívu

Laser obsahuje zväzok rovnobežných, koherentných (s rovnakou vlnovou dĺžkou, resp. farbou, ak je reč o viditeľnom spektre, aj fázou) svetelných lúčov, preto aj pri veľkých vzdialenostiach vykazuje minimálny rozptyl svetla. Zároveň dokáže prenášať extrémnu energiu, preto sa laserový lúč bežne používa nielen namiesto skalpela, ale aj ako nástroj na rezanie a obrábanie kovov a iných materiálov.

Paranorma - levitujúce okná bez limitov
Kľučka ako ikona

Horšie je to s osvetľovaním. Dnes sme pri laserových zariadeniach skôr varovaní pred možnosťou poškodenia zraku. Ale to závisí od energie lúča. Od vynálezu lasera v roku 1960 sa však vždy vyrábali lasery pracujúce s jednou farbou, alebo vlnovou dĺžkou svetla (niektoré lasery generujú neviditeľné elektromagnetické žiarenie). Až doteraz.

Tím vedcov z Arizonskej štátnej univerzity vyvinul monolitický (polovodičový) laser, ktorý je schopný pokryť celé viditeľné spektrum a vytvoriť tak aj biele svetlo. Dosahuje sa to na klasickej báze skladania lúčov troch základných farieb RGB (červená-zelená-modrá), tak, ako je to v televíznych obrazovkách a v niektorých LED žiarovkách, takzvaných „chameleónoch“. (Bežné LED žiarovky „klamú“ pomocou modrej LED a luminoforu.) Podľa magazínu Nature je polovodičový nano-plátok lasera vytvorený na báze štvor-zliatiny ZnCdSSe.

Zdanlivo bežný vedecký objav môže priniesť revolúciu a to nielen v osvetlení, ale aj pri výrobe displejov, TV panelov, ale najmä videoprojektorov. Laser má omnoho vyššiu svietivosť (ale aj účinnosť) ako LED diódy, pri rovnakej spotrebe energie dokáže vyrobiť omnoho vyšší jas. Možno sa konečne dočkáme smartfónov s efektívnym LCD projektorom, alebo vreckových projektorov, ktorých obraz nebude pripomínať zlý žart. Určite áno! Laserové projektory sa nakoniec pomaly blížia aj bez najnovšieho objavu.

Už v minulosti síce vedci zo Sandia National Labs vytvorili biele laserové svetlo, ale miešali pritom svetlo z troch samostatných laserov. Nový objav redukuje potrebný hardvér do jednej súčiastky, čo otvára cestu k laserovému osvetleniu a laserovým displejom.

Ďalším prínosom môže byť využitie osvetľovacích laserov v bezdrôtových lokálnych sieťach (WLAN). Už dlhšie sa vyvíja technológia na prenos dát pomocou bieleho svetla LED žiaroviek nazývaná Li-Fi. Podľa vedcov z Arizona State University by biely laser mohol zvýšiť kapacitu Li-Fi sto- až tisíckrát.

Ku komerčnej fáze monolitických bielych laserov síce povedie ešte dlhá cesta, ale ten potenciál, ktorý majú šancu priniesť je fascinujúci. Je preto pravdepodobné, že výskum a vývoj nových laserov podporí mnoho vedeckých kapacít.

Zdroj: Techbox

Poloha na mape

Vložené
1. august 2015
0
671
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím