Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
„Vytvorili sme v podstate najtenšiu žiarovku na svete," povedal James Hone, profesor mechanického inžinierstva na Kolumbijskej univerzite a jeden zo spoluautorov. „Tento typ 'širokopásmového' svetelného žiariča sa dá integrovať do čipu a pripraví cestu k realizácii ultratenkých, pružných a transparentných displejov a optických komunikačných riešení na čipe, založených na graféne."
Vytvorenie svetla v drobných štruktúrach na povrchu čipu je rozhodujúce pre vznik integrovaných „fotonických" obvodov, ktoré by robili pomocou svetla to, čo dnes robia integrované polovodičové obvody pomocou elektrického prúdu.
Vedci vyskúšali už mnoho postupov, napriek tomu neboli schopní integrovať žiarovku, najstarší a najjednoduchší zdroj umelého svetla, na čip. Prekážkou bolo najmä to, že na emisiu svetla vo viditeľnej oblasti sú potrebné veľmi vysoké teploty (tisíce stupňov Celzia), pričom kovové drôty v mikrorozmeroch neznesú takéto teploty. Navyše prenos tepla z takéhoto drôtu do okolia je veľmi intenzívny, čo by viedlo k poškodeniu okolitého čipu.
Meraním spektra svetla vyžarovaného z grafénu vedci zistili, že grafén pri dosiahnutí teploty nad 2500 °C jasne žiari a jeho svetlo je také intenzívne, že je viditeľné voľným okom.
Schopnosť grafénu dosiahnuť také vysoké teploty bez toho, aby sa roztavil substrát či kovové elektródy, súvisí s ďalšou jeho zaujímavou vlastnosťou - s postupným ohrievaním sa grafén stáva stále horším vodičom tepla.