Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Absorbované svetlo sa prevedie na fluorescenčné žiarenie, ktoré je vedené v koncentrovanej forme k hranám panelov, kde môže aktivovať solárne články. Vďaka koncentrácii žiarenia stačí použiť menej solárnych článkov. Koncentrátor dokáže sústrediť priame i rozptýlené svetlo, čo je dôležité v zamračených dňoch a nepotrebuje drahé slnečné trackery na natáčanie panelov.
uminiscenčné solárne koncentrátory sú málo závislé od konkrétnej polohy voči slnku a môžu byť vyrobené v rôznych farbách, vrátane priehľadných prevedení. Aj keď majú transparentné panely len tretinovú, až polovičnú účinnosť (4-8%) oproti bežným kremíkovým panelom s účinnosťou 15% a vyššou, majú široké aplikačné možnosti.
Správajú sa ako svetlovod. Samotný kolektor je len úzkym pásikom na bočnej hrane zariadenia.
Okrem protihlukových bariér by sa dali použiť aj v drobnej mestskej architektúre, ako sú lavičky v parku, ktoré by mohli obsahovať nabíjacie porty pre mobily. Inou možnosťou sú autobusové zastávky, ktoré sa dnes bežne vyrábajú s troma priehľadnými stenami. Tie by mohli byť nahradené LSC koncentrátormi a získanú energiu by mohli využívať na osvetlenie verejných WC, stánkov a podobne.
Experimentálna inštalácia zostane pri diaľnici A2 do leta 2016, aby vedci mohli otestovať správanie sa panelov a efektivitu výroby elektriny v rôznych klimatických obdobiach roka. Ak sa ukáže, že panely dokážu vyrábať dostatočné množstvo elektrickej energie, Debije predpokladá v budúcnosti ich úspešné nasadenie.
Zdroj: Techbox a Technická univerzita v Eindhovene.