Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Fotochromatické sklá, ktoré sami reagujú na slnečné žiarenie a menia svoje vlastnosti v závislosti na jeho intenzite nie sú žiadnou novinkou (možno aj vy máte podobné okuliare). Významný rozdiel je v tom, že štandardná fotochromatickosť je "pasívny" elektrochemický proces, ktorý sa nedá riadiť. Vlastnosti skla a sila jeho reaktivity sú vložené do skla už pri jeho výrobe a sklo reaguje na základe jeho fixných charakteristík (automaticky podľa učitej prahovej hodnoty tepla alebo svetla).
Toto nové zasklenie (Sage Glass) môže byť riadené dynamicky, na základe osobných preferencií používateľov budovy. Otvára nové možnosti v architektúre transparentných opláštení budov. Inovácia sľubuje asi 30% úspory v energetickej bilancii budov (v porovnaní so štandardným transparentným zasklením). Okrem ekonomických prínosov je to samozrejme zlepšenie parametrov pracovného, alebo obytného prostredia vnútri budov.
Zaujímavým faktom je aj to, že nejde o žiadny startup, alebo laboratórny výskum. Takéto sklá boli už prakticky použité na viacerých významných stavbách. Napr. na Kimmel Center for the Performing Arts vo Philadelphii a Pennsylvánii, U.S. General Services Administration Building vo Washington DC, alebo Dow Corning Solar Energy Exploration and Development Centre v Seneffe v Belgicku.
Viac v nasledujúcom videu: