Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Na experiment bolo využitých sedem pacientov s epilepsiou. V bežných prípadoch ľudská lebka funguje ako filter mozgových signálov, keďže však pacienti s touto diagnózou mali na svoju liečbu zavedené na mozgu mikroelektródy, stali sa pre vedcov vyhovujúcou vzorkou.
Po napojení elektród na príslušné dekodéry mali pacienti za úlohu prečítať text z obrazovky. Ten bol následne prevedený pomocou počítačového programu do písanej podoby. Na správne interpretovanie mozgových signálov bol hovorený prejav navyše zaznamenávaný prostredníctvom mikrofónov. Na základe vzniknutého záznamu reči, ako aj mozgovej aktivity si program vytvoril slovník. Na konečný prevod do textovej podoby však boli použité výhradne signály z elektród v mozgu.
Prevod mozgových vĺn na digitálny text dosiahol úspešnosť od 50 % do 75 % v závislosti od použitého spôsobu dekódovania. Takáto technológia by našla využitie napríklad v prípadoch priamej komunikácie človeka so strojom. Spisovateľom či novinárom by takáto forma „písania" výrazne uľahčila a najmä urýchlila prácu.
Je to veľkolepý a zároveň znepokojujúci experiment. Bolo by úžasné, ak by sa naše predstavy budov, ktoré nosíme v hlave jednoducho previedli do uchopiteľnej podoby. Na druhej strane vedomie, že naše myšlienky by mohol niekto exaktne sledovať je znepokojujúce. Nakoniec závisí len od nás, ako využijeme (alebo zneužijeme) čoraz precíznejšie nástroje, ktoré nám veda poskytuje.
Zdroje: itnews.sk a journal.frontiersin.org