Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Turbína totiž pracuje na princípe využitia turbulentného obtekania vzduchu okolo valcovitých pružných "stĺpov". Prúdenie vzduchu vyvolá mechanické kmity, ktoré sa za pomoci vnútri zabudovaných magnetov prostredníctvom alternátora menia na elektrickú energiu.
Tento crowdfounding získal v poslednom čase mnoho pozornosti. Patrí medzi najpublikovanejšie technické enviro-inovácie v poslednom mesiaci. Výhody by mali byť zrejmé. Zariadenie nemá žiadne prevody, alebo ložiská. Nepotrebuje žiadne mazanie, vyžaduje minimálnu údržbu. Nepotrebuje vyškolený personál... Vynálezcovia proklamujú, že hoci účinnosť oproti klasickým veterným turbínam (ako ich poznáme napríklad v Rakúsku ihneď za hranicami) je o tretinu nižšia, v konečnom dôsledku by mali byť výrazne efektívnejšie. Dovoľujú dvojnásobne hustejšie osadenie a náklady na prevádzku by mali byť o polovicu nižšie. Nemali by byť hrozbou pre vtáky a mali by byť bezhlučné... Viac na http: //vortexbladeless.com/home.php#.
Všetko toto znie úžasne. Prax však taká jednoduchá nemusí byť. Niektoré tvrdenia bude treba seriózne preveriť. Napríklad bezhlučnosť u zariadenia, ktorého základným princípom činnosti je generácia kmitov nie je celkom v súlade s fyzikálnymi poznatkami (aj infrazvuk aj ultrazvik nie sú zdravé...). Takisto nevyspytateľne kmitajúci stĺp nemusí byť celkom bezpečný pre vtáctvo. Podobne zväčšovanie rozmerov u zariadenia, ktoré musí byť na druhej trane pružné a flexibilné, má svoje fyzikálne hranice.
Držíme však autorom palce. Ak by sa len zpolovice naplnili očakávania, bola by to zaujímavá alternatíva k jestvujúcim zariadeniam. Minimálne vizualizácie sú efektné. Viac sa o principe činnosti a podobe prototypov dá vidieť v nasledujúcom videu: