Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Do 22. ročníka Young Pakcage sa prihlásilo 744 dizajnérov z 57 krajín. Organizátori vyzvali tvorcov, aby dokázali, že aj kvalitný obal môže byť zábavný. Ceny za najlepšie obaly na tému Open & Play získali dizajnéri z Kanady, Maďarska, Veľkej Británie a už tradične aj zo Slovenska a Českej republiky. Najvyššie ocenenie Model Obaly Prize získala Kateřina Puncmannová.
Súťaž ako jedna z mála dáva príležitosť aj mladším študentom, ktorí majú v Young Package vlastnú kategóriu. Víťazom stredoškolskej kategórie sa stal obal na lentilky slovenky Barbory Semanovej. Obal je vybavený stenou, vďaka ktorej nedochádza k natrhnutiu pri otváraní a zatváraní. Slúži tiež ako hracia kocka čím autorka splnila tohtoročné zadanie Open & Play.
V súťaži pre dizajnérov do 30 rokov boli ôsmim víťazom v dvoch kategóriách udelené odmeny vo výške 75 000 Kč. Jednou z cien je tiež honorovaná stáž v inovačnom centre firmy Model Obaly. Tú vyhrali kanadskí dizajnéri Jamie Zabar a Adrian Sutherland, ktorí pod vedením odborníkov preskúmajú svet výroby a navrhovania najrôznejších typov obalov. Špeciálnu cenu inovačného centra vyhrali za papierový obal na kopačky, ktorý sa po rozložení stane futbalovým ihriskom.
Pozrite si najlepšie obaly z aktuálneho ročníka súťaže:
Študenti vysokých škôl a dizajnéri do 30 rokov:
1. miesto: Kateřina Puncmannová, Západočeská univerzita v Plzni, ČR - obal na maliarsku štetku
Porota sa tento rok na víťazovi jednoznačne zhodla. Kateřina Puncmannová navrhla nielen obal, ale predovšetkým do detailu dotiahnutý koncept, ktorý by sa mohol okamžite dostať do výroby. Obal je charakteristický výraznou, hravou grafikou a minimom odpadového materiálu. Autorka vymyslela obal na maliarsku štetku, ktorý sa jednoduchým zložením transformuje na čiapku chrániacu pred zafarbením. Podľa porotcov má tento výstižný a praktický návrh veľký marketingový potenciál.
2. miesto: Zita Sirán, schoolMILK, Maďarsko, Szent István University
Druhé miesto obsadila podľa slov porotcov vizionárska práca. Obal sa stáva akousi jednotkou, ktorá vyzýva k hravosti. Jeho konštrukcia umožňuje skladanie a hru s geometriou. Tento obal na mlieko z dielne maďarskej dizajnérky je určený predovšetkým deťom a má tiež sociálny aspekt. Celý návrh motivuje k spájaniu obalu s ďalšími, čím získal presah, potenciál a uznanie poroty.
3. miesto: Thomas Lavin, re:PLAY, Velká Británia, University of Wolverhampton
Obal re: PLAY študenta Thomasa Lavina z Veľkej Británie je sám o sebe hrou. Klasický papierový materiál spolu so skrutkami a matkami tvoria spletitú skladačku, ktorá ukrýva rôzne náradie. Práca nápadne pripomína českú stavebnicu Merkúr, po novom však v papierovom prevedení. Porotu okrem iného zaujalo nezvyklé spojenie papiera a kovových skrutiek. Obal má niekoľko vrstiev a tak sa z vybaľovania stáva nekonečný proces objavovania nových predmetov i materiálov.
Cena CZECHDESIGN: Anna Kapi, Adam Matyikanics, Foodnook, Maďarsko, Eszterházy Károly University
Obal na slnečnicové semienka je zároveň papierovým krmítkom pre vtáky. Maďarskí dizajnéri zaujali nielen grafickým stvárnením, ale tiež do detailu premyslenou konštrukciou. Transformácia obalu na kŕmidlo je úplne jednoduchá a intuitívna. Zaujímavý koncept si vyslúžil cenu CZECHDESIGN.
Študenti stredných a vyšších odborných škôl
1. miesto: Barbora Semanová, Príbehy lentiliek, Slovensko, Škola úžitkového výtvarníctva Košice
Jedná sa o šesťbokú krabičku so zaujímavou konštrukciou. Obal na lentilky je vybavený stenou, vďaka ktorej nedochádza k natrhnutiu alebo poškodeniu obalu pri jeho otváraní a zatváraní. Súčasťou návrhu je aj prebal papierovej krabičky, ktorý môže byť rôzne graficky stvárnený na účely limitovaných edícií. Obal slúži tiež ako hracia kocka, čím autorka splnila zadanie Open and Play.
2. miesto: Anna Dvořáková, Actimel game, ČR, Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu Plzeň
Anna Dvořáková navrhla obal, ktorý slúži ako plocha stolovej hry. Zo samotných fľaštičiek na mliečny nápoj sa stávajú hracie figúrky. Po rozbalení môžeme začať okamžite hrať bez toho, aby vznikal akýkoľvek odpad. Minimalistická a čistá grafika veľmi dobre zodpovedá produktu, ktorý obal chráni.
3. miesto: Dora Kolářová, Obuj se a hraj, ČR, Střední Průmyslová Škola Volyně
Porota ocenila nielen grafické spracovanie, ale aj výber materiálu a účel balenia. Guma primárne drží uzavretú krabicu na topánky pohromade. Sekundárne funguje ako samostatný objekt, totiž ako skákacie guma. Farebne zladený koncept si vyslúžil tretie miesto vo stredoškolské kategórii.
Cena Inovačního centra Model Obaly: Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, Soccer Field In A Box, Kanada, Conestoga College
Práca vyčnieva vo svojej kategórii kvalitou spracovania. Obal na kopačky, ktorý sa po rozložení premení na malé futbalové ihrisko, sa tlačí komerčnou polygrafickou technológiou. Porotu okrem tohto aspektu zaujal aj jednoduchým grafickým spracovaním, čistou a premyslenou konštrukciou. Dizajnérom z Kanady sa podarilo navrhnúť inovatívny obal na profesionálnej úrovni.
Predstavujeme tiež nevíťazné návrhy, ktoré sa umiestnili v TOP40:
Študenti stredných a vyšších odborných škôl
Eliška Horynová, ČR
Denisa Kučíková, ČR
Petr Kožurik, David Šmíd, ČR
Sára Hrabalová, ČR
Študenti vysokých škôl a dizajnéri do 30 rokov
Annamária Kopilovic, Maďarsko
Annamária Semancová, ČR
Barbora Vildová, Johana Němečková, Marie Urbánková, ČR
Daniela Herodesová, ČR
Davit Botchorishvili, Gruzínsko
Filip Krampla, ČR
Gabriela Štenclová, ČR
Greta Unguvaityte, Litva
Hana Křížková, ČR
Ivana Kleinová, Slovensko
Joana Gandrimaite, Litva
Kateřina Hrubá, ČR
Kateřina Krámová, ČR
Kateřina Krámová, ČR
Kateřina Podoláková, ČR
Lili Pethő, Maďarsko
Linda Matějovská, ČR
Lucie Koudelková, ČR
Lucie Slavíková, ČR
Magdalena Herbrychová, ČR
Martina Mlezivová, ČR
Michal Vrba, ČR
Ondřej Pachal, ČR
Ondřej Lalák, Zuzana Chleborádová, ČR
Patrik Kolbasa, Slovensko
Peter Kušnír, Slovensko
Tereza Pavlíková, ČR
Zuzana Vanišová, ČR