Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Múzeum mesta Bratislavy vyhlásilo koncom septembra v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy výzvu na predkladanie ponúk, na základe ktorej vybralo víťazný návrh návštevníckej infraštruktúry v areáli hradu Devín.
Výzva pozostávla z dvoch základných častí, ktoré sú vzájomne prepojené:
Prvá časť zahŕňa modernizáciu informačného a navigačného systému hradu a jeho prispôsobenie potrebám súčasného návštevníka.
Druhá časť rieši dobudovanie doplnkovej infraštruktúry v areáli hradu so zameraním na jednoduché prvky, ktoré spríjemnia pobyt návštevníkom hradného areálu a umožnia pohodlnejší vstup do jeho priestorov (odpočinkové zóny – zatienený prístrešok/altánok, pikniková zóna, úprava vstupného priestoru do areálu hradu).
Na výzvu zareagovalo viacero kvalitných ateliérov, spomedzi ktorých vzišiel ako víťazný kolektív MAPA architekti. Ten získal najvyšší súčet bodov za kvalitu predložených referencií (napríklad projekt Revitalizácia lokálneho parku na Radlinského ulici v Bratislave či séria drevených objektov pre workshop Hellowood) a bodov za ponúknutú cenu.
„Projekt modernizácie návštevníckej infraštruktúry je súčasťou systematického rozvoja areálu Hradu Devín, na ktorom v MMB postupne pracujeme. Spoluprácu s architektmi zo štúdia MAPA osobne vnímam ako dôležitý krok v rámci tohto rozvoja. Očakávame od nej nielen samotný architektonický a grafický návrh, ale tešíme sa aj na spoločné diskusie a nové podnety, ktoré budú jej súčasťou. Zvyšovanie návštevníckeho komfortu pre nás ide ruka v ruke s ochranou pamiatkových a prírodných hodnôt. Výsledkom by tak malo byť riešenie, ktoré bude základom dlhodobo udržateľného rozvoja hradného areálu,“ hovorí Zuzana Palicová, povedená vedením Múzea mesta Bratislavy.
Nový informačno-navigačný systém bude zrealizovaný v rámci cezhraničného projektu Kultúrne mosty cez rieku Morava spolufinancovaného z programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko, ktorý múzeum realizuje v spolupráci s obcou Marchegg.