Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Expozícia bude obsahovať ikonické kúsky českého umeleckého remesla, úžitkového umenia a dizajnu od stredoveku až po súčasnosť.
Inštitúcia na podobu expozície vyhlásila transparentnú súťaž a na jej zorganizovanie prizvala CZECHDESIGN. Autorské tímy sa hlásili v minimálnom zastúpení jedného architekta, produktového dizajnéra, scénografa + grafického dizajnéra. Do súťaže sa prihlásilo celkom 48 tímov, do finále postúpilo 5 tímov.
Víťazný návrh
Tím Tomáš Varga + štúdio 20YY Designers zvíťazilo s návrhom, ktorý stojí na štyroch základných pilieroch - modularita, celistvosť, symbióza a udržateľnosť. Necháva vyniknúť unikátne priestory budovy UPM a poskytuje adekvátne výstavné podmienky. Kompletný návrh stálej expozície je rozdelený na dve zóny - výstavnú a odpočinkovú.
Výstava, ktorá sa nachádza vo vnútornej časti, disponuje kontrolovanými svetelnými podmienkami. Odpočinková, vonkajšia, využíva potenciál prirodzeného svetla vďaka otvoreným výhľadom a dennému svetlu. Tieto dve oblasti sú rozdelené modulárnym systémom, ktorý v kontraste s historickou povahou priestoru vytvára unikátne spojenie pôvodného a vloženého. Jednotlivé sály sú ďalej riešené individuálne, aby spĺňali svoje čiastkové účely.
Návrh myslí aj na exteriér, čiže záhradu, kde vzniká priestor pre oddych a workshopy. Do záhrady je umiestnená vyhliadková veža, ktorá okrem toho, že je sviežim dizajnovým prvkom, signalizuje okoloidúcim, že UPM ožilo. Pomyselnou čerešničkou na záver je grafická identita, ktorá celý koncept dôstojne podtrháva. Hlavným motívom je súslovie "ART, LIFE," ktoré označuje UPM. Čiarka za slovom LIFE symbolizuje nedopovedané a nabáda k dosadeniu potrebného obsahu v ľubovoľnej forme (text, hashtag, obrazové oznámenie), čo však nie je podmienkou.
Komentár poroty
"Návrh má silný, čitelný koncept a skvěle pracuje s architekturou budovy UPM. Pojetí návrhu je tradiční, ale dynamické a adaptabilní a neodvádí pozornost od exponátů. Oceňujeme také začlenění historického mobiliáře UPM, který návrh upravuje pro expozici pomocí moderních technologií. Návrh přinese návštěvníkům pestrost zážitků a prostorových řešení, současně nechybí srozumitelná, čitelná linka celku. Jako jediný ze soutěžních návrhů dobře pracuje s prostorem expozice nejen z hlediska návštěvníka-jednotlivce, ale také z hlediska návštěvnické skupiny. Grafický koncept stálé expozice je výrazný, otevřený a variabilní. Princip grafického řešení nabízí možnosti různého použití a vývoje v čase."
Jana Vinšová z CZECHDESIGN dopĺňa: „Vítězný tým přinesl koncept s přesahy do návštěvnického zážitku a vytvořil skutečnou expozici 21. století, což byl hlavní požadavek soutěže. Jsme rádi, že celým nastavením soutěže, procesem, zadáním a výběrem se nám k tomuto výsledku podařilo dostat. Navrhli jsme, aby se do soutěže hlásily autorské týmy designérů a architektů, což se velmi osvědčilo a měl by to být precedens pro ostatní muzea. Při návrhu expozice a grafiky je totiž třeba, aby profese komunikovaly a vzájemně se podporovaly.“
Taktiež Helena Koenigsmarková, riaditeľka UPM, víťazný návrh oceňuje: „Na spolupráci s vybraným týmem se těšíme, protože jejich koncepce konvenuje dlouhodobému záměru Uměleckoprůmyslového musea v Praze, podle něhož byla rekonstruována a zpřístupněna historická budova, v podstatě jako svébytný exponát. Návrh též respektuje podstatu muzejní činnosti, která se opírá o bohatství a schopnost výpovědi sbírek od minulosti po budoucnost.“
O víťaznom tíme
Koncepcia celého návrhu je dielom autorského tímu Tomáša Vargu & 20YY Designers (Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček) a Jakub Jansa.
Za architektonickým poňatím výstavnej inštalácie stojí produktový dizajnér a architekt Tomáš Varga, ktorý dosiahol úspechy za svoj koncept pre TON (2015). Ten mu vyniesol 1. cenu v kategórii Exhibitor na prestížnej londýnskej výstave Designjunction.
Grafický dizajn expozície, orientačný systém, typografie a celá propagácia bola pod taktovkou tria Peter Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček. Táto zostava preukázala už v minulosti svoj um, napríklad pri tvorbe orientačného systému pre Dom umenia mesta Brna (2008) alebo pri riešení expozície Jiřího Kolářa Úškrn storočia v Národnej galérii v Prahe (2018).
Celý tím vo svojich koncepciách pravidelne spolupracuje s umelcom Jakubom Jansom, ktorý stojí za pútavými interaktívnymi inštaláciami. Jeho inštalácie bolo možné zhliadnuť napr. na výstave Bonjour, Monsieur Gauguin v Národnej galérii v Prahe alebo už spomínanom Úškrne storočia Jiřího Kolářa.
Priebeh súťaže
Súťaž prebiehala od januára do júla 2019 a v úzkej spolupráci so zástupcami UPM bola organizovaná odbornou organizáciou CZECHDESIGN. CZECHDESIGN zaistil projektový manažment, intenzívne analytickú prípravu, formuloval zadanie, nastavil pravidlá, zaistil komunikáciu s dizajnérmi a viedol zasadnutie poroty.
Do 1. kola, ktoré malo podobu otvorenej výzvy, sa so svojimi portfóliami prihlásilo celkom 48 autorských tímov.
Do 2. kola bolo vybraných 5 tímov: Aparat štúdio, Expository, MONUMENT Office, ORA & Marek Nedelka, Tomáš Varga & 20YY Designers. Všetci predložili súťažné návrhy, ktoré boli hodnotené anonymne a ocenené finančným ohodnotením.
Výsledné poradie:
Porota súťaže:
Súťažné návrhy vyhodnotila odborná porota v zložení:
Nezávislá časť poroty:
Zástupcovia UPM:
Hlasy poradné (bez hlasovacieho práva):