Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Zanedbaná lokalita takzvaného "Papírového náměstí" v dolnom centre Liberca, by sa mala v budúcnosti zmeniť na kreatívnu a obytnú štvrť s jazierkami, parkami, ihriskami a úzkymi ulicami a taktiež na miesto, kde nebude dominovať veľké parkovisko ako v súčasnosti. So svojím návrhom vyhralo v súťažnom dialógu štúdio re:architekti. Za zmienku stojí i umistnenie slovenského ateliéru BETWEEN na 3. mieste.
Oblasť, ktorá leží medzi Soukenným náměstím a základnou školou v Barvířské ulici, patrí medzi najzanedbanejšie miesta v centre stotisícového mesta, i keď tu boli v posledných rokoch niektoré domy opravené.
Hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov vedenia mesta, nezávislých architektov a prizvaných odborníkov na urbanizmus, dopravu, krajinárske riešenia, kultúru a sociológiu, vyberala konečný návrh riešenia Papírového náměstí v niekoľkých kolách súťažného dialógu.
„Toho se účastnili čtyři účastníci k tomu vybraní hodnotící komisí na základě referenčních projektů a metodik přístupu z celkově 16 přihlášených týmů. Kromě vítězného studia re:architekti se tak soutěžního dialogu účastnily i ateliéry Rehwaldt Landscape Architects (2.místo), BETWEEN (3.místo) a consequence forma,“ popisuje Zuzana Koňasová z Kancelárie architektúry mesta Liberc (KAM).
Finálne zasadanie sa uskutočnilo v dňoch 8. a 9. septembra, kde komisia spoločne preštudovala a diskutovala všetky podané návrhy riešenia a po ich zhodnotení rozhodla o víťazstve štúdia re:architekti.
Oblasť Papírového náměstí je v súčasnosti vnútornou perifériou na okraji libereckého centra. „Cílem soutěžního dialogu bylo nalézt koncepční návrh rozvoje celého širšího území kolem náměstí a stanovit základní urbanistické a architektonické principy budoucí výstavby. Vítězný návrh kvalitně reflektuje širší návaznosti a vztahy v území a přináší detailně promyšlené principy utváření a fungování nové čtvrti. Zároveň přichází s odvážným názorem na soudobější charakter nové zástavby, která je oproštěna o sentiment, přičemž respektuje historické souvislosti. Nastavená regulace elegantním způsobem řeší strukturu zástavby i ve stísněných podmínkách, včetně oslunění a osvětlení,“ komentuje vedúci KAM Jiří Janďourek.
Navrhnuté verejné priestory dobre odrážajú charakter štvrte, ich riešenie sa zakladá na jasnej hierarchizácii priestranstva, vymedzenie ulíc a úzkych priechodov. „Předložený koncept udržitelné mobility zklidňuje dopravu v rezidenční oblasti a preferuje koncept pěšího města krátkých vzdáleností. Krajinářské řešení návrhu je detailně promyšlené a propracovaný je i koncept využívání a zasakování srážkových vod. Koncepce se zabývá také řešením Linserky a umožňuje dostatečnou flexibilitu a variabilitu pro další dohodu aktérů v území ve vztahu k potřebám města i soukromých subjektů,“ doplňuje Zuzana Koňasová.
Víťazný tím spracuje po uzatvorení zmluvy podrobnú územnú štúdiu celého riešeného územia, ktorá bude slúžiť ako podklad pre zmenu územného plánu a koordináciu súkromných a verejných investícií. Zároveň spracuje architektonicko-krajinársky návrh mestských terás, ktorých úprava by mohla byť jednou z prvých realizovaných akcií celého dlhodobého zámeru.
1. miesto: re:architekti
2. miesto: Rehwaldt Landscape Architects
3. miesto: BETWEEN
Katarína Fejo & Tomáš Hanáček
Tomáš Danko, Natália Marková, Ivana Fabianová, Zuzana Mihálová
Spolupráca s atelierom G.arch /krajinná architektka Katarína Glonekova Durišová/
4. miesto: consequence forma