Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně vyhlásila medzinárodnú súťaž študentských prác Dizajnu nábytku a interiéru “Cena prof. Jindřicha Halabalu“.
Súťaž nesie meno Jindřicha Halabalu, výraznej osobnosti nábytkárskej tvorby bývalého Československa 20. storočia. Prof. Jindřich Halabala sa v priebehu svojej tvorivej a pedagogickej činnosti Československu, významnou mierou zaslúžil o zvyšovanie úrovne poznania a rozvoja, v oblasti tvorby, konštrukcie a výroby nábytku, tiež o výrazné odborné profilovanie a rast tvorivých schopností študentov.
Cena sa udeľuje v štyroch nasledových kategóriách:
1. Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne
2. Dizajn nábytku - záverečné práce 1. a 2. stupňa
3. Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne práce
4. Dizajn interiéru - záverečné práce 1. a 2. stupňa
Tento rok o výsledkoch súťaže rozhodovala medzinárodná odborná porota v zložení:
doc. Mgr. Miroslav Debnár - Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská republika / VŠVU
Mgr. Katarína Hubová - Slovenské centrum dizajnu, Slovenská republika / SCD
doc. Mgr. art. Marián Ihring ArtD. - Technická univerzita vo Zvolene, Slovenská republika / TUZVO
Juhász István - Moholy-Nagy Mûvészeti Egyetem Budapest, Maďarsko / MOME
doc. Ing. arch. Ludvika Kanická CSc. - Mendelova univerzita v Brne , Česká republika / MENDELU
PhDr. Dagmar Koudelková - Masarykova univerzita v Brne, Česká republika / MU
prof. akad. soch. Peter Paliatka - Slovenská technická univerzita v Bratislave, Slovenská republika / STUBA
Mgr. art. Jozef Suchoža ArtD. - Akadémia umení v Banskej Bystrici, Slovenská republika / AKU
prof. Ing. Tibor Uhrín ArtD. - Technická univerzita v Košiciach ,Slovenská republika / TUKE
Predstavujeme víťazné a ocenené práce v jednotlivých kategóriách:
1. Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne - Hlavná cena: INA
Miroslav Truben
Vysoká škola výtvarných umení
Stolička INA je založená na výraznej redukcii objemu. Zmenšením plochy na sedenie, stolička definuje spôsob sedenia a zabraňuje nevhodnému skrčenému sedeniu.
1. Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne - Ocenenie: FoGroo
Richard Sekerák
Technická univerzita vo Zvolene
Výškovo nastaviteľné sedenie pre nastavenie optimálnej výšky podľa klienta. Rozložením dosiahneme sedenie s príručným stolíkom. Výrobok vyrobený z plastu pre ľahšiu manipuláciu.
2. Dizajn nábytku - záverečné práce 1. a 2. stupňa - Hlavná cena: ohnisko - horiaca diera
Edgar Ondroušek
Technická univerzita vo Zvolene
Ide o otvorené ohnisko určené pre privátnu sféru, na posedenie na terasách a v záhradách dnešných moderných rodinných domov. Snahou bolo dosiahnuť naplnenie myšlienky kontinuity medzi človekom a prírodou v dnešných veľkomestách s nedostatkom zelene. Vzniklo tak moderné ohnisko s krycou funkciou, ktoré zároveň obohatí váš pozemok o kúsok umenia.
2. Dizajn nábytku - záverečné práce 1. a 2. stupňa - Ocenenie: Kido
Štefánia Sekanová
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Kido je set úložných prvkov určených pre detské izby. Pre set je špecifická plocha z perforovanej preglejky, ktorá sa v určitej podobe opakuje na každom kuse setu a umožňuje hru, interakciu, variabilitu, individualizáciu. Perforácie na stenách nábytku umožňujú pripevňovanie rôznych doplnkov podobne, ako je to napríklad pri stenách na náradie určených pre domácich majstrov a umožňuje dieťaťu prispôsobovať nábytok aktuálnym potrebám i meniacim sa požiadavkám na základe veku. Nábytok slúži širokej vekovej kategórii vďaka svojej neutrálnej minimalistickej estetike, ktorú možno dotvárať a prispôsobovať na základe aktuálnych potrieb či nálad dieťaťa.
3. Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne práce - Hlavná cena: Surrealistická čajovňa
Flóra Kočajdová
Technická univerzita vo Zvolene
Práca netradičným zážitkovým priestorom s využitím surrealizmu a snov ako hlavných motívov. Priestor zobrazuje paradoxy s výjavmi prác surrealistov Pietra Fornasettiho a M. C. Eshera, od ktorých vychádza monochromatická farebnosť interiéru v splynutí s iluzívnym prostredím, transparentným nábytkom, či dizajnom. Cieľom práce bolo pretransformovať zaužívanú myšlienku o interiéri, vytvoriť podnet pre zmyslový zážitok z interiéru, kde sa budú prelínať obrazy plné absurdností, fantastiky a poetickosti. Priestorom, ktorý zobrazuje paradoxy i so starostlivým realizmom. Kľúčovým prvkom je psychologická intenzita vytvorená umiestnením kontrastných objektov vedľa seba.
3. Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne práce - Ocenenie: Predajný priestor Desigual
Bc. Vanda Smreková
Technická univerzita vo Zvolene
Návrh verejného obchodného priestoru v centre Prahy pre značku Desigual. Téma: aktívny a pasívny verejný priestor. Mojim úsilím bolo vytvoriť nielen miesto predaja a kúpy tovaru, ale aj miesto, kde môže zákazník zažiť príbeh značky.
4. Dizajn interiéru - záverečné práce 1. a 2. stupňa - Hlavná cena: Kultúrno - remeselné centrum s galériou, Návrh rekonštrukcie nevyužitej stavby
Peter Kortiš
Technická univerzita vo Zvolene
Práca obsahuje návrh rekonštrukcie nevyužitej kotolne v meste Detva. Pôvodná funkcia stavby bola nahradená novou funkciou, vytvorením verejného priestoru určeného pre voľnočasové centrum zamerané na ľudovú tvorbu a kultúru. Dispozičné riešenie interiéru na prízemí tvoria remeselné dielne, oddychová zóna a vstupný priestor. Na podlaží je vytvorená galéria a kancelárie. Cieľom práce je vrátiť život opusteným stavbám a využiť ich potenciál rozľahlých priestorov. Interiér stavby je tvorený spojením ľudových prvkov s moderným dizajnom.
4. Dizajn interiéru - záverečné práce 1. a 2. stupňa - Ocenenie: Hľadanie vnútornej harmónie a pokoja prostredníctvom interiéru
Miroslava Hrebeňárová
Technická univerzita vo Zvolene
Návrh projektu vytvára pokojné miesto v areáli nemocnice pre rodinu pacienta, ktorá v emočne vypätom stave čaká na správy o svojom blízkom, privezenom na chirurgické oddelenie so zdravotnými ťažkosťami. Priestor, by mal na blízku osobu pôsobiť upokojujúco a to hlavne pomocou podvedomého vnímania vplyvu farieb, pocitu komfortu a súkromia. Inšpiráciu berie v búrke emócii, ktorú prežíva rodina, kde môžu nájsť pokoj a úkryt pred touto búrkou práve v jej oku, ktoré je paradoxne miestom pokoja. Pri vytváraní priestoru sa návrh držal vlastných 5T, piatich pravidiel prvej pomoci, no psychického charakteru.