Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

CE∙ZA∙AR 2016 - jubilejný XV. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru je už vyhlásený

Slovenská komora architektov vyhlásila na tlačovej konferencii XV. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2016.
Súťaže
Red 131.03.2016
5260+2
CE∙ZA∙AR 2016 - jubilejný XV. ročník Ceny Slovenskej komory  architektov za architektúru je už vyhlásený

Záštitu nad jubilejným ročníkom CE∙ZA∙AR 2016 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. „Veríme, že nás poctí aj svojou osobnou účasťou na galavečere a svojou osobitou charizmou dodá slávnostnému vyhlasovaniu laureátov punc jedinečnosti“, dodala Viera Hanuláková. Slovenská komora architektov dlhodobo spolupracuje i s hlavným mestom SR, v zastúpení ktorého prevzal aj tento rok záštitu primátor hlavného mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal. Triumvirát patrónov chce Slovenská komora architektov doplniť aj o záštitu rezortného ministerstva a preto požiadal jej predseda o osobné stretnutie nového ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho.

Cieľom jubilejného ročníka Ceny CE∙ZA∙AR bude okrem tradičného mapovania tvorby architektov za posledné dva roky aj reflexia nad ich tvorbou za celé obdobie existencie Ceny. Tomuto cieľu je prispôsobený aj grafický koncept, ktorého obnovená verzia opäť z dielne Ľubice Segečovej, podčiarkuje najmä 15. výročie.

Podľa mnohých sa celkovo kvalita architektúry na Slovensku rok od roku zvyšuje. Veríme, že nominované diela prinesú jasný odkaz verejnosti a ukážu pestré portfólio kvalitnej architektúry. „CE∙ZA∙AR má možnosť oboznámiť veľmi široké publikum s tým kvalitnejším, čo vzniklo v slovenskej architektúre. Myslím si, že je omnoho dôležitejšie zostaviť reprezentatívnu selekciu nominácií, ako vybrať víťazov jednotlivých kategórií. Takýmto spôsobom by sme sa konečne mohli prestať sústrediť iba na toho, kto vyhral a začneme pomenúvať špecifické kvality architektúry.
Mladá generácia má potenciál vniesť do profesionálneho prostredia nezaťažený pohľad, svieže myšlienky, alebo provokáciu. To všetko je potrebné pre zdravý rozvoj architektonickej scény. Súčasne však platí, že skutočná kvalita sa prejavuje dlhodobými a konzistentnými výsledkami“, dodal na záver tlačovej konferencie architekt Martin Jančok, podpredseda predstavenstva SKA.

Ocenenie sa udeľuje každoročne v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér.

O udelení Ceny rozhoduje sedemčlenná porota, zložená z domácich a zahraničných odborníkov. V prvom kole porota z prihlásených návrhov vyberá diela určené do druhého kola, v rámci ktorého si pozrie vybrané práce osobne na mieste. Po obhliadkach zvolí odborná porota nominácie v každej kategórii. Hlasovaním zároveň každý porotca určí víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia počas slávnostného galavečera tajné.

Výber semifinálových diel, udeľovanie nominácií i voľba víťazov ocenenia CE∙ZA∙AR 2016 náleží medzinárodnej odbornej porote v zložení:

Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika)
Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika)
Ilona Németh (výtvarníčka, Slovenská republika)
Antonín Novák (architekt, Česká republika)
Roman Rutkowski (architekt, Poľsko)
Jan Šépka (architekt, Česká republika)
Juri Troy (architekt, Slovenská republika)

Ako prihlásiť diela do súťaže

Do súťaže môže dielo prihlásiť každý autor, resp. člen autorského kolektívu, ktorý je v čase podania prihlášky členom Komory. Prihlásiť je možné také dielo, ktoré bolo zrealizované za ostatné 2 roky.

Prihlášku s pokynmi k prihláseniu je možné nájsť na: www.ce-za-ar.sk a www.komarch.sk.

Vyplnenú prihlášku spolu s prezentačným panelom zobrazujúcim prihlásené dielo je nutné odovzdať na úrade Slovenskej komory architektov do 30.4.2016.

Termín vyhlásenia výsledkov

Mená laureátov Ceny za architektúru CE·ZA·AR 2016 budú známe len členom poroty a ostanú utajené až do okamihu slávnostného odovzdávania cien, ktoré prebehne počas galavečera 6. októbra 2016 v Bratislave v priamom prenose o 20:05 na Dvojke.

Úlohou ocenenia CE·ZA·AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre ako takej. Práve z tohto dôvodu vkladá Slovenská komora architektov, reprezentovaná predstavenstvom, mnoho úsilia do organizácie i propagácie súťaže. Štrnásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej, ale aj laickej reflexie architektúry.

Ing. arch. Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika)
Architekt a urbanista absolvoval štúdium na Fakulte architektúry STU v Bratislave a ročné štúdium na EA Lyon vo Francúzsku. Je spoluzakladateľom ateliéru GutGut, ktorý od roku 2007 úspešne pôsobí na domácej aj zahraničnej architektonickej scéne. Popri práci vo vlastnom ateliéri pôsobil ako asistent Jána Studeného v ateliéri III A3 na Katedre architektonickej tvorby VŠVU a ako hosťujúci pedagóg na FA STU v Bratislave. Spoluzakladal OFCA (Office for collaborative architects), ktorý napomáha výmene vedomostí v rámci neformálnej profesionálnej komunity ako pokračovanie stretnutia v rámci výskumného projektu City Vision Europe. O svojej práci prednáša doma i v zahraničí. K jeho známym realizáciám, ktoré nesú pečiatku architektonického ateliéru GutGut, patrí bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave, rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote alebo päťchaty pri Seneckých jazerách.

Ing. arch. Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika)
Po ukončení štúdia na Fakulte architektúry STU v Bratislave pôsobil v Slovenskej akadémii vied na Ústave stavebníctva a architektúry v Bratislave, neskôr na Inštitúte urbanizmu a územného plánovania v Banskej Bystrici. V roku 1991 založil vlastný architektonicko-urbanistický ateliér, kde pôsobí dodnes a venuje sa mnohým významným architektonickým projektom i urbanistickej a územnoplánovacej problematike. Získal viaceré významné ocenenia: je dvojnásobným laureátom Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR, laureátom Národnej ceny za architektúru – Ceny Dušana Jurkoviča a podarilo sa mu získať i nomináciu na Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies Van Der Rohe Award. Okrem vlastnej architektonickej činnosti sa venuje aj publikačnej a vydavateľskej činnosti.

Prof. Ilona Németh, DLA (výtvarníčka, Slovenská republika)
Vstúpila na výtvarnú scénu Slovenska začiatkom 90. rokov a odvtedy tam má svoje pevné miesto. Študovala na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Budapešti. Jej inštalácie sú charakteristické konfrontáciou prírodných a technických materiálov a vypovedajú o ľudskej (aj ženskej) existencii, často provokujú a evokujú silné emocionálne zážitky.
Objekt Polyfunkčná žena (pôvodne vytvorený pre Výročnú výstavu SCCA) sa v roku 1996 dostal do prestížnej Ludwigovej zbierky súčasného umenia v Budapešti, kde sa podľa slov jej kurátorky stal základným kameňom feministického diskurzu zbierky. V roku 2001 bola Ilona Németh vybratá, aby reprezentovala Českú a Slovenskú republiku na 49. Bienále umenie v Benátkach (s J. Surůvkom) – v spoločnej inštalácií Pozvanie na návštevu kulminuje jedna línia autorkinej tvorby, v ktorej sa prelína súkromné s verejným, reálny život s umením. Németh je držiteľkou Ceny Mladý slovenský výtvarník a ceny Mihály Munkácsy Prize ministerstva národného kultúrneho dedičstva v Budapešti. Je zastúpená v maďarských i slovenských výtvarných zbierkach.

Doc. Ing. arch. Antonín Novák (architekt, Česká republika)
Po ukončení gymnázia bol v roku 1981 prijatý na Fakultu architektúry VUT Brno. Štúdium obhájil diplomovou prácou na Katedre občianskych stavieb. V roku 1991 pracoval vo viedenskej kancelárii prof. Arch. W. Holzbauera a podieľal sa na vypracovaní plánov Administratívneho strediska IBM vo Viedni a Správneho centra Austria bank taktiež vo Viedni. Po týchto zahraničných skúsenostiach založil s Ing. arch. Petrom Valentom projekčnú kanceláriu Atelier DRNH, ktorý získal viac než dve desiatky cien, nominácií a odmien v rôznych architektonických súťažiach. Bol členom Vedeckej a umeleckej rady dekana FA VUT Brno a Obce architektov a menovaný členom Rady študijného programu na FA VUT, kde neskôr pôsobil ako externý pedagóg. Spolu s ateliérom Kuba & Pilař architekti založil Cenu Johna Hejduka pre najlepšie bakalárske práce študentov FA VUT Brno. Je autorom textov pre mnohé odborné periodiká. Od roku 2010 je vedúcim Ateliéru navrhovania Novák – Balda na Fakulte umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci. V roku 2013 obhájil habilitačnú prácu na FA ČVUT v Prahe a spolu s arch. Valentom vydal knihu „Sloupky o architektuře“ a knihy „Dům a krajina I.“ a „Dům a krajina II.“

Roman Rutkowski (architekt, Poľsko)
Vyštudoval Fakultu architektúry Technickej univerzity vo Vroclave. Je majiteľom architektonického ateliéru, ktorý nesie meno Roman Rutkowski Architekci. Zaoberá sa projektmi rôzneho charakteru: od výstav cez rodinné domy a bytové priestory až po väčšie architektonické a urbanistické projekty nielen doma, ale i v zahraničí. V roku 2012 sa dostal na zoznam 40 najlepších európskych architektov do 40 rokov „Europe 40 under 40“. V súčasnej dobe vyučuje na Technickej univerzite vo Vroclave, v rokoch 2010 až 2012 prednášal na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V roku 2005 dokončil doktorát, ktorý je zameraný na spojenie architektúry z konca XX. storočia a konceptuálneho umenia 60-tych rokov. Je kritikom architektúry, prispieva do mnohých časopisov, vrátane „Architektura-murator“ a „Autoportret“ v Poľsku, „A10 – new European architecture“ v Holandsku a „ERA21“ v Českej republike. Ako nezávislý odborník spolupracuje s Cenou Európskej únie za súčasnú architektúru – „Mies van der Rohe Award“ a „European Public Space Award“. Mnoho rokov pôsobil ako kurátor rôznych umeleckých a architektonických výstav, prednášok a ďalších akcií.

Jan Šépka (architekt, Česká republika)
Po absolvovaní „Fakulty architektury na ČVUT“, pokračoval v štúdiu na „Akademii výtvarných umění“. V tom čase založil spolu s Michalom Kuzemenským spolok „Nová české práce“. Od roku 1998 bol jedným z členov ateliéru HŠH. Medzi najvýznamnejšie ocenené projekty, na ktorých sa podieľal, patrí napríklad úprava „Horního náměstí“ v Olomouci, realizácia „Arcidiecézního muzea“ v Olomouci, 3. miesto v architektonickej súťaži na novú „Národní knihovnu“ v Prahe alebo realizácia výdlažby „Jiřského náměstí“ na Pražskom hrade. Od roku 2004 pôsobí ako pedagóg – vedúci ateliéru na „Fakultě architektury ČVUT“ a od roku 2009 vedie vlastnú projekčnú kanceláriu „Šépka architekti“. V súčasnej dobe je i členom komisie „Nadace české architektury“. 

Juri Troy (architekt, Rakúsko)
Vyštudoval Technickú univerzitu v Innsbrucku a „Academy of Fine Arts“ vo Viedni. V roku 2003 založil svoj vlastný ateliér vo Viedni a viac ako 10 rokov na to i vo svojom rodnom meste Bregenz. Je prednášajúcim docentom na Technickej univerzite vo Viedni, konkrétne na Odbore územného a udržateľného dizajnu. Architektonická online platforma „Archilovers" ocenenila jeho dielo 37m dom cenou „Best Project 2015".

Vyhlásenie jubilejného ročníka Ceny za architektúru bolo v priestoroch Slovenskej komory architektov.  Za vyhlasovateľov a organizátorov sa zúčastnili:

Peter Bouda (architekt, predseda Slovenskej komory architektov 2003-2007),
Viera Hanuláková (riaditeľka Slovenskej komory architektov),
Martin Jančok (architekt, podpredseda Slovenskej komory architektov),
Oľga Miháliková (projektový manažér Ceny CE∙ZA∙AR),
Imrich Pleidel (architekt, predseda Slovenskej komory architektov)

Autorom myšlienky Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR je architekt Peter Bouda, ktorého k nej priviedla „snaha o propagáciu domácej architektonickej tvorby, o každoročnú prezentáciu výsledkov práce komunity architektov smerom k verejnosti, o zviditeľnenie sa komory architektov v spoločnosti, o objavovanie mladých talentovaných architektov a o naštartovanie vnútrokomorovej komunikácie medzi členmi komory.“

Tradícia Ceny CE∙ZA∙AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony – architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku a dá sa povedať, i v širšom stredoeurópskom priestore. Počet prihlásených diel sa za posledné roky už tradične pohybuje okolo stovky. Ich kvalita rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. I to je dôkazom toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. „Rok od roku dochádza k intenzívnejšiemu, priamemu prepojeniu, odkomunikovaniu práce architektov smerom na verejnosť, nadviazaniu a vedeniu kvalitného dialógu. Práve prepojenie prostredníctvom CE∙ZA∙AR je unikátne v európskom priestore“, vyjadril svoje pocity Imrich Pleidel.

Cieľom Ceny CE∙ZA∙AR je prezentovať tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti a teda aj potenciálnym investorom. Ukázať, akým spôsobom môže architekt vytvoriť optimálny návrh, propagovať dobré riešenia a vzdelávať širokú verejnosť o postavení a poslaní architektov v spoločnosti. Práve tomuto cieľu sú prispôsobené nástroje prezentácie nielen nominovaných a ocenených, ale aj prihlásených diel. „Pri mediálnej kampani bude opäť dôraz na prezentácii súboru nominácií. Tie sa okrem odbornej tlače už tretí krát objavia v spolupráci s RTVS na Dvojke pod názvom „Týždeň súčasnej slovenskej architektúry“. Vysielanie týchto krátkych dokumentárnych filmov venovaných jednotlivým kategóriám budú sprevádzať medailóny v Hospodárskych novinách a na www.hnonline.sk, kde prebehne hlasovanie o cene verejnosti. Po úspešnom pilotnom prvom ročníku konferencie CE∙ZA∙AR na tému „Architektonické súťaže a verejné obstarávanie“ sa predstavenstvo Slovenskej komory architektov rozhodlo aj tento rok venovať tejto nanajvýš aktuálnej téme a usporiadať druhý ročník konferencie, ktorá by sa mala konať v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ, deň pred samotným galavečerom“, vysvetlila na tlačovej konferencii Oľga Miháliková, manažérka Ceny CE∙ZA∙AR. 

Pre ďalšie informácie kontaktujte:

Vyhlasovateľ súťaže:
Slovenská komora architektov, Panská 15, 811 01 Bratislava
tel: +421 2 5443 1254, email: komarch@komarch.sk, www.komarch.sk

Obrázky z tlačovej konferencie
Obrázky z tlačovej konferencie

Poloha na mape

Vložené
31. marec 2016
0
526
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím