Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Zanedbaná lokalita takzvaného "Papírového náměstí" v dolnom centre Liberca, by sa mala v budúcnosti zmeniť na kreatívnu a obytnú štvrť s jazierkami, parkami, ihriskami a úzkymi ulicami a taktiež na miesto, kde nebude dominovať veľké parkovisko ako v súčasnosti. So svojím návrhom vyhralo v súťažnom dialógu štúdio re:architekti. Za zmienku stojí i umistnenie slovenského ateliéru BETWEEN na 3. mieste.
Oblasť, ktorá leží medzi Soukenným náměstím a základnou školou v Barvířské ulici, patrí medzi najzanedbanejšie miesta v centre stotisícového mesta, i keď tu boli v posledných rokoch niektoré domy opravené.
Hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov vedenia mesta, nezávislých architektov a prizvaných odborníkov na urbanizmus, dopravu, krajinárske riešenia, kultúru a sociológiu, vyberala konečný návrh riešenia Papírového náměstí v niekoľkých kolách súťažného dialógu.
„Toho se účastnili čtyři účastníci k tomu vybraní hodnotící komisí na základě referenčních projektů a metodik přístupu z celkově 16 přihlášených týmů. Kromě vítězného studia re:architekti se tak soutěžního dialogu účastnily i ateliéry Rehwaldt Landscape Architects (2.místo), BETWEEN (3.místo) a consequence forma,“ popisuje Zuzana Koňasová z Kancelárie architektúry mesta Liberc (KAM).
Finálne zasadanie sa uskutočnilo v dňoch 8. a 9. septembra, kde komisia spoločne preštudovala a diskutovala všetky podané návrhy riešenia a po ich zhodnotení rozhodla o víťazstve štúdia re:architekti.
Oblasť Papírového náměstí je v súčasnosti vnútornou perifériou na okraji libereckého centra. „Cílem soutěžního dialogu bylo nalézt koncepční návrh rozvoje celého širšího území kolem náměstí a stanovit základní urbanistické a architektonické principy budoucí výstavby. Vítězný návrh kvalitně reflektuje širší návaznosti a vztahy v území a přináší detailně promyšlené principy utváření a fungování nové čtvrti. Zároveň přichází s odvážným názorem na soudobější charakter nové zástavby, která je oproštěna o sentiment, přičemž respektuje historické souvislosti. Nastavená regulace elegantním způsobem řeší strukturu zástavby i ve stísněných podmínkách, včetně oslunění a osvětlení,“ komentuje vedúci KAM Jiří Janďourek.
Navrhnuté verejné priestory dobre odrážajú charakter štvrte, ich riešenie sa zakladá na jasnej hierarchizácii priestranstva, vymedzenie ulíc a úzkych priechodov. „Předložený koncept udržitelné mobility zklidňuje dopravu v rezidenční oblasti a preferuje koncept pěšího města krátkých vzdáleností. Krajinářské řešení návrhu je detailně promyšlené a propracovaný je i koncept využívání a zasakování srážkových vod. Koncepce se zabývá také řešením Linserky a umožňuje dostatečnou flexibilitu a variabilitu pro další dohodu aktérů v území ve vztahu k potřebám města i soukromých subjektů,“ doplňuje Zuzana Koňasová.
Víťazný tím spracuje po uzatvorení zmluvy podrobnú územnú štúdiu celého riešeného územia, ktorá bude slúžiť ako podklad pre zmenu územného plánu a koordináciu súkromných a verejných investícií. Zároveň spracuje architektonicko-krajinársky návrh mestských terás, ktorých úprava by mohla byť jednou z prvých realizovaných akcií celého dlhodobého zámeru.
1. miesto: re:architekti
2. miesto: Rehwaldt Landscape Architects
3. miesto: BETWEEN
Katarína Fejo & Tomáš Hanáček
Tomáš Danko, Natália Marková, Ivana Fabianová, Zuzana Mihálová
Spolupráca s atelierom G.arch /krajinná architektka Katarína Glonekova Durišová/
4. miesto: consequence forma