Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Kampus spoločnosti ESET na Patrónke - detaily investičného zámeru

ESET dnes bližšie predstavil víziu plánovaného kampusu a približný časový harmonogram vedúci k realizácii zámeru.
Súťaže
Red 418.09.2019
10610+7
Kampus spoločnosti ESET na Patrónke - detaily investičného zámeru

V apríli 2017 sme predstavili architektonickú štúdiu, ktorú pre ESET vypracoval ateliér A11.  Predstavené riešenie odhalilo víziu spoločnosti a črtajúci sa investičný zámer. treaz je už jasné, že urbanisticko-architektonické riešenie areálu budú navrhovať ateliéry, ktoré sa dostali do shortlistu v rámci interného výberového konania (z finálovej desiatky budú na základe osobného stretnutia oslovené tri kolektívy, ktoré sa zúčastnia vyzvanej súťaže). 

V areáli bývalej vojenskej nemocnice v Bratislave na Patrónke chce technologická spoločnosť ESET postaviť komplex budov, ktorý bude tvoriť ich vlastné výskumné a vývojové centrum. Mal by prichýliť 1 400 zamestnancov aj s potrebným príslušenstvom (jedáleň pre 1 100 ľudí, apartmány pre zahraničných pracovníkov, škôlka pre deti zamestnancov, športoviská, priestory pre startupy, parkovisko a ďalšie doplnkové služby...). Predbežne publikované odhady rozpočtu sa zatiaľ pohybujú na úrovni cca 100 miliónov eur.

Zaujímavá a cenná je lokalita. Spomenutý investičný zámer je veľkorysý a na slovenské pomery zriedkavý. Je tu šanca a výzva, aby novovzniknutý komplex takejto spoločnosti mal medzinárodné parametre. Nielen veľkosťou a objemom, ale najmä kvalitou riešenia a realizácie. Aj svojim vnútorným obsahom špičkového výskumu a začlenením sa do štruktúry mesta i otvorenosťou voči okoliu.

Spoločnosť ESET získala pozemok na bratislavskej Patrónke v roku 2017. "Areál na Patrónke sme od začiatku považovali za vhodné miesto pre budúce sídlo a vedecko-výskumné centrum našej spoločnosti, a preto sme začali nad ním uvažovať aj v širšej perspektíve," hovorí prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka a pokračuje: "V ESET-e si uvedomujeme, že jednou z hlavných výziev pre firmy ale aj krajiny je to, ako si udržať talenty a umožniť im, aby naplno využívali svoj potenciál. Preto sme nezačali uvažovať o našom sídle ako o kancelárskych budovách, ale prepojenom ekosystéme."

Ako si ESET predstavuje nový kampus?

Spoločnosť plánuje vytvoriť kvalitné prostredie pre IT a technologické firmy, prepojiť prax s blízkymi technicky zameranými vysokými školami (v blízkosti pozemku na Patrónke sídlia technické fakulty dvoch univerzít, neďaleko zamýšľaného kampusu sa nachádza aj Slovenská akadémia vied). "Študenti a akademická obec sú dôležitou súčasťou každého kreatívneho prostredia. Do nášho kampusu ich chceme preto pritiahnuť vytvorením atraktívnych vzdelávacích priestorov, ale aj zjednodušením dopravy medzi existujúcimi fakultami a kampusom." Popri novom sídle vedecko-výskumnom centre ESET-u by mal kampus zahŕňať aj prenajímateľné priestory (pre technologické firmy) a "inkubátor" pre startupy. Investor sa zaoberá aj myšlienkou vytvorenia ubytovacích kapacít pre študentov. Moderná forma co-livingu, môže prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci ekosystému.

Využitie areálu

Popri vytvorení zázemia pre inovácie a výskum, by mal kampus poskytnúť širokú škálu doplnkových služieb. Uvažuje sa aj o bývaní. Cieľom investora je vytvoriť plnohodnotnú štruktúru, ktorá bude živá aj mimo pracovných hodín. Rezidenčná časť počíta najmä s apartmánmi (určenými na prenájom) pre zamestnancov firiem sídliacich v kampuse. Medzi doplnkové služby budú patriť jedálne, reštaurácie, kaviarne, obchody, lekáreň, zubná ambulancia, či škôlka.

Kampus, spolu s blízkym administratívnym komplexom s rozlohou 100 000 m2 (na druhej strane cesty) by mali pritiahnuť  poskytovateľov a prevádzkovateľov rôznych služieb. Dôležitou súčasťou kampusu je plánovaná športová infraštruktúra a auditórium. Mnohé zariadenia počítajú s využitím aj pre širokú verejnosť.

Pozemok plánovaného kampusu priamo susedí s jednou z najobľúbenejších častí Bratislavského lesoparku - Železnou studničkou, kam mnohí Bratislavčania smerujú za oddychom a športovými aktivitami. Práve blízkosť lesoparku a zelené prostredie má byť jedným z určujúcich prvkov kampusu.

Preferencia verejnej a ekologickej dopravy

Investor sa snaží podporiť využívanie verejnej dopravy, a zabezpečiť komfort pohybu pre chodcov. 

Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy. "Téma zapojenia vlakovej dopravy do systému verejnej dopravy v tejto lokalite je pre nás veľmi dôležitá a vážne sa ňou zaoberáme. So ŽSSK sme už mali úvodné rokovanie a hľadáme priestor, ako čo najefektívnejšie využiť železničnú zastávku Červený Most," hovorí Pavel Luka z ESET-u.

Napriek preferencii hromadnej dopravy sa v kampuse počíta aj s dostatočnými parkovacími kapacitami, ktoré by počas pracovného týždňa mali využívať najmä zamestnanci firiem a cez víkendy verejnosť (rôzne podujatia, návšteva Železnej studničky...)

Medzinárodná súťaž na výber koncepčného architekta

ESET, spoločne s tímom odborníkov , aktuálne pripravuje ideovú architektonickú súťaž, z ktorej vzíde koncepčný architekt projektu.

"Súťaž sme zvolili preto, lebo ide o nesmierne komplexný projekt," vysvetľuje design manager Ján Baška zo spoločnosti InFlow. "Skúsenosti  ukazujú, že štandardná forma architektonickej súťaže vie len v malej miere eliminovať riziká, ktoré nesie komplikované zadanie. Práve z tohto dôvodu nebude výsledkom súťaže finálny návrh, ale najvhodnejší partner pre realizáciu tejto vízie," dodáva Baška.

Prvotný zoznam možných partnerov zahŕňal až 270 ateliérov z 26 krajín. Z neho vytvorený shortlist pozostávajúci z tridsiatky a neskôr z desiatky ateliérov. Najdôležitejšími kritériami výberu boli doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy, inovačné centrá, moderné bývanie a najnovšie trendy v pracovnom prostredí, ale aj dostatočné kapacity ateliéru.

"S týmito desiatimi ateliérmi sme absolvovali aj osobné stretnutia, kde sme sa okrem skúseností sústredili aj na zhodu v nazeraní na projekt a tiež súlad s hodnotami ESET-u. Výsledkom tohto procesu bude, že v najbližších dňoch oslovíme tri ateliéry, ktoré by do konca tohto roka mali spracovať ideový návrh urbanisticko-architektonického riešenia. Na základe toho si chceme vybrať dlhodobého partnera, s ktorým bude tento projekt vznikať,"  dopĺňa Ján Baška.

Orientačný časový harmonogram projektu

Areál bývalej vojenskej nemocnice na Patrónke

Foto: Tomáš Halász
Foto: Tomáš Halász
Vložené
18. september 2019
0
1061
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím